Jesienne wieczory to czas, kiedy możemy uzupełnić naszą wiedzę z designu i malarstwa. Polecamy najlepsze książkowe pozycje.

Asteroid i półkotapczan

To opowieść Barbary Jasiołek o tym, w jakich okolicznościach powstawały meble, szkło, tkaniny, oświetlenie i ceramika, dostępne (czy raczej nieustannie niedostępne) w polskich sklepach po 1945 roku. Autorka, opisując instytucje, fabryki, technologie oraz sposób sprzedaży, odwołuje się do pamięci samych projektantów, a także do wspomnień ich najbliższych. Dla miłośników polskiego wzornictwa lektura obowiązkowa! 

Caravaggio. Zbliżenia 

Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610) był jeden z największych włoskich mistrzów. Łatwo rozpoznawalny dzięki nowatorskiemu realizmowi, rewolucyjnemu wykorzystaniu światłocienia i niespotykanej dotąd w malarstwie religijnym ekspresji. Album autorstwa Stefano Zuffiego pokazuje dorobek artysty z nowej perspektywy - poprzez całostronicowe zbliżenia fragmentów wybranych dzieł. Detale te przedstawiono w dziewięciu grupach tematycznych, m.in. martwe natury czy wymowne gesty. Napisany przystępnym językiem tekst przybliża najważniejsze dzieła artysty: Głowa Meduzy, Judyta odcinająca głowę Holofernesowi, Dawid z głową Goliata, Bachus czy Wróżenie z ręki.

Human artist

Ten album zawiera 31 spotkań z artystami zgromadzonymi wokół akcji społecznej na rzecz zwierząt - Wielcy Małym (organizowanej przez Beatę Pawelczyk-Błasiak i Piotra Piaseckiego). W tej grupie znajdują się między innymi: Edward Dwurnik, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Stasys Eidrigevicius, Czesław Czapliński, Marek Sobczyk, Andrzej Pągowski, Józef Wilkoń, Dariusz Pala, Michał Zaborowski, czy Krzysztof Kokoryn. Album prezentuje dzieła przekazane na rzecz akcji Wielcy Małym w okresie ostatnich 12 lat. Na obrazach, grafikach zdjęciach królują przede wszystkim zwierzęta będące inspiracją dla artystów, którzy na co dzień wybierają też inne motywy przewodnie swoich dzieł.

Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie

Aleksandra Koperda to animatorka kultury, od wielu lat zafascynowana designem, architekturą i sztuką. Od 2016 roku prowadzi HyggeBlog, gdzie opowiada o inspirujących ludziach - projektantach, artystach, rzemieślnikach - i o wnętrzach, w jakich żyją.

 

Naturalną konsekwencją bloga jest książka. To 20 historii o wnętrzach, meblach, remontach, świetnych pomysłach, klasykach dizajnu i życiu. Koperda, prowadząc opowieść o designie, zaprowadza nas do minimalistycznego mieszkania w modernistycznej kamienicy i mieszkania w nowym budownictwie, wypełnionego meblami vintage i sztuką.

Do domu!!!

Bogato ilustrowany leksykon Do domu!!!, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka to przewodnik po słowach i ich znaczeniach. Znany i lubiany językoznawca zaprasza do domu na niezwykle pouczający i zarazem dowcipny spacer po pomieszczeniach, okraszony wieloma powiedzonkami i cytatami z klasyki polskiej literatury. Czytelnicy zwiedzą salon, kuchnię i jadalnię, ale też alkowę i buduar, zajrzą do spiżarni i lodówki, ocenią, co jest bardziej wygodne: kanapa,tapczan czy wersalka, będą podziwiać żyrandole i etażerki, a na koniec wyjdą na balkon, a może taras lub werandę, z pewnością jednak nie będą się snuli z kąta w kąt!

Sześć wieków malarstwa japońskiego

Album przedstawia życiorysy oraz dokonania jednych z najwybitniejszych japońskich malarzy, począwszy od XIV stulecia aż po wiek XX. Zajmująco napisany, bogaty obraz dziejów sztuki Japonii w ciekawy sposób przybliża kierunki i szkoły tej oryginalnej kultury, od dawna cieszącej się w Europie niesłabnącym zainteresowaniem. Obszerne wstępy do poszczególnych rozdziałów dają w sumie syntezę historii malarstwa japońskiego od samych jego początków.

Obszerny słownik oraz wspaniałe barwne ilustracje ułatwiają rozróżnienie i pełne zrozumienie japońskich terminów plastycznych. Wspaniałe barwne ilustracje są ogromnym walorem tej niezwykłej książki, sprawiającym, że lektura łączy się z przyjemnością poznania najsłynniejszych obrazów. Praca ta jest cennym uzupełnieniem publikacji poświęconych bogatej kulturze Japonii.

Autor
6 książek na jesień, które musisz mieć!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...