Blisko sześćdziesiąt lat zawodowej aktywności i wiele spektakularnych sukcesów na koncie. Jednak do historii Warren Platner przeszedł za sprawą jednego krzesła.

Ikona amerykańskiego modernizmu - kim był Warren Platner?

Gdy w filmie „Quantum of Solace”, 22. z bondowskiej sagi, gabinet skorumpowanego Dominica Greene’a niszczy wybuch, miłośnikom designu na moment zamiera serce. Do urządzenia wnętrza użyto bowiem kilkunastu mebli autorstwa Warrena Platnera, jednych z najbardziej znanych ikon amerykańskiego modernizmu, produkowanych do dzisiaj przez firmę Knoll.

Rozchodzące się promieniście stalowe niklowane pręty są jednocześnie elementem konstrukcyjnym i największą ozdobą fotela Platner.

Warren Platner był architektem, który pokładał ogromną wiarę w sens wykonywanego przez siebie zawodu. „Architekt może sprostać każdemu zadaniu projektowemu, jeśli tylko zechce” - mawiał. Był aktywny przez ponad sześćdziesiąt lat, aranżując prywatne domy i przestrzenie biurowe. To właśnie te ostatnie przyniosły mu zasłużony rozgłos.

Warren Platner
(1919–2006) amerykański architekt i projektant wnętrz późnego modernizmu. Znany był z urządzania wyjątkowych przestrzeni, m.in. zespołu restauracji Windows on the World na szczycie jednego z wieżowców World Trade Center.

Historia jednego mebla - fotel Platner

W czasach bezosobowych biur typu open-space (do Polski dotarły one z opóźnieniem kilku dekad) Platner stawiał na indywidualne, ergonomiczne rozwiązania. Nie bał się również kolorów. Jednak do historii Warren przeszedł jako autor jednego mebla. Ale za to jakiego!

Zestaw fotel z podnóżkiem plus mały stolik ze szklanym blatem to klasyki amerykańskiego wzornictwa XX wieku. Producent Knoll.

Noszący jego imię fotel Platner to niezaprzeczalne arcydzieło sztuki projektowej. Wszystko jest w nim doskonałe - i pomysł, by odkryć konstrukcję, i ażurowa lekkość, a przy tym stabilność oraz wyjątkowy komfort, jaki mebel zapewnia. Czasem pozornie niewiele może znaczyć tak wiele w historii wzornictwa.

Gdzie kupić fotel Platner?

Producentem fotela jest firma Knoll, ale kupimy go także w Polsce np. w showroomie Aqina czy Mood Design. Za kultowy, oryginalny mebel zapłacimy około 23 tysiące (cena na dzień 4.01.2021 przeliczona ze strony producenta).

Autor
Słynny fotel Warrena Platnera - jak wygląda i gdzie go kupić?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...