Być 60 lat w awangardzie to niebywała sztuka! A jednak Regał o zmiennych wysokościach wciąż zachwyca swoją wyjątkową formą i konstrukcją. Mijają lata, a on pasuje do kolejnych wnętrz, stylów, trendów.

Rajmund Teofil Hałas - kim był i co projektował?

Twórca mebla, Rajmund Teofil Hałas, pochodził z rodziny stolarzy. Może dlatego tak bardzo kochał i rozumiał drewno. Jednocześnie doskonale wyczuwał potrzeby współczesnych mu użytkowników. Tradycje wielkopolskiego stolarstwa połączył z funkcjonalnym designem rodem z Finlandii, który poznał podczas pobytu w Helsinkach. Przebywał też na stypendium w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu meble jego autorstwa mają klasę, sznyt, a jednocześnie są bardzo mocno zakorzenione w tradycji.

Rajmund Teofil Hałas
(1925-2008) W latach 1956-69 kierował Pracownią Projektowania Mebli w Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu. Był stypendystą ONZ w Instytucie Sztuk Przemysłowych w Helsinkach, a w 1965 w Wielkiej Brytanii. W 1971 roku z jego inicjatywy powołano w poznaniu Katedrę Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP, w której pracował jako profesor sztuk plastycznych od 1965 roku.

Regał o zmiennych wysokościach - na czym polega jego fenomen?

Nie inaczej jest z Regałem o zmiennych wysokościach, którego projekt pochodzi z 1959 roku! Patrząc na formę mebla, naprawdę trudno uwierzyć, że jest to w zasadzie model historyczny, tak świetnie odnajduje się on we współczesnych wnętrzach. Jego reedycję zawdzięczamy organizacji nowymodel.org, która w 2013 roku wprowadziła mebel do produkcji.

Konstrukcja Regału o zmiennych wysokościach jest bardzo prosta i niezwykle wytrzymała. Unikatowy system łączenia półek za pomocą klamer ze stali nierdzewnej pozwala dowolnie konfigurować je w pionie i w poziomie.

Dzięki temu po wielu latach ta genialna w swojej prostocie konstrukcja mogła zagościć w naszych domach, jednocześnie służąc do przechowywania i dekorując, zachwycając swoją funkcjonalnością i prostotą. Tak wiele znaczeń, a to tylko deski, otwory, metalowe łączniki. Po raz kolejny okazuje się, że siła projektowania leży w funkcjonalności, która zawsze sama się obroni.

Autor
Regał o zmiennych wysokościach - po latach nastąpiła jego reedycja!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...