René Lalique dokonał prawdziwej rewolucji w dziedzinie biżuterii i ozdobnych naczyń. Jego projekty urzekają i są produkowane aż do dziś.

Zniekształcone szkło w wazonie - sztuka op-artu René Lalique’a 

Kiedy patrzymy na wazon Mossi autorstwa słynnego francuskiego projektanta René Lalique’a, aż trudno uwierzyć, że mistrz powołał go do życia w 1933 roku! Jego niezwykła forma, którą zdobią szklane guziki odbijające znajdującą się dookoła przedmioty, przywodzi na myśl raczej nowatorskie dokonania twórców op-artu.

Bardziej niż do modnych wyrobów z lat 30. XX wieku, wazonowi bliżej jest do efektów poszukiwań Jana Rosołowicza, który włączał zjawiska fotooptyczne w obręb dzieła sztuki. Jego „Neutonikony” - szklane obrazy wykorzystujące soczewki zderzały odbiorcę ze zdeformowanym i zwielokrotnionym obrazem rzeczywistości.

Wazon Mossi od Lalique jest dostępny na zamówienie w salonach Rosenthal oraz online: www.karenski.pl.

Wazon Mossi też wciąga oglądającego w intrygującą grę z optyką. Pokazuje inny świat - zniekształcony i migotliwy, zmieniający się niczym obraz w kalejdoskopie. René Lalique jako materiał dla wazonu Mossi wybrał zwykłe szkło. Potem model produkowano ze szkła kryształowego, co w jeszcze większym stopniu wydobyło kontrast między matową powierzchnią naczynia a błyszczącymi wypustkami odbijającymi otoczenie.

Wazon stał się prawdziwym hitem i cały czas cieszy się dużym powodzeniem. Nadal produkowany jest przez firmę Lalique i wciąż wygląda bardzo nowocześnie, potwierdzając prawdę, że dobry design nigdy się nie starzeje.

Autor
Kultowy wazon ze szklanymi guzikami. René Lalique stworzył go już w 1933 roku!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...