Nagroda Red Dot, często nazywana „Oscarem designu”, jest przyznawana od 1955 roku. Uważa się ją za jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Co roku spływają tysiące zgłoszeń projektów, których autorzy wierzą, że tym razem to do nich uśmiechnie się los.

Red Dot Award stawia zawsze na estetykę, funkcjonalność, innowacyjność. Te wszystkie cechy łączy wyjątkowa jakość wzornictwa. Jury bierze pod uwagę, czy projekty wpisują się we współczesne trendy i czy spełniają potrzebę zrównoważonego rozwoju, tj. umacniają świadomość ludzi odnośnie konieczności ochrony środowiska. 

W tym roku w obradach wzięło udział 43 ekspertów z 20 krajów. Przewodził im profesor dr Peter Zec, założyciel i dyrektor generalny Red Dot Award.

Tegoroczna kapituła ponownie doceniła polskie marki i projektantów. Tym razem uhonorowano 19 obiektów. Aż 3 wyróżnienia dostała marka Kabo&Pydo. Przedstawiamy subiektywną listę wybranych produktów.

Fezz

Projekt: Tube Amplifiers (wzmacniacz lampowy) - Kabo&Pydo (Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska)

Wzmacniacze lampowe są używane m.in. jako lampowy wzmacniacz gitarowy, wzmacniacz elektroakustyczny hi-end. Mają też zastosowania w radach wojskowych czy nadajnikach o dużej mocy. W projekcie Kabo&Pydo zwracają uwagę obłe kształty obudowy oraz kosza ochronnego. Pokrętła do regulacji głośności i wyboru kanałów są symetrycznie rozmieszczone na froncie. Na środku pomiędzy pokrętłami znajduje się logo.

FRANKE 

Projekt: Mythos Masterpiece

Mythos Masterpiece to kolekcja baterii, dozowników mydła, odpływów i akcesoriów. Wykonane ze stali szlachetnej komory wyposażone są w innowacyjną technologię F-INOX, zapewniającą im niezwykłą trwałość. Dzięki zastosowaniu specjalnej formuły powlekania koloru, mają one gładką powierzchnię, dostępną w trzech kolorach: antracytu, miedzi i złota.

Dobierając do zlewu baterię oraz inne elementy, można tworzyć spójne kolorystycznie zestawy. Bądź przeciwnie, kompozycja z elementami w różnych kolorach nada kuchni unikalnego stylu.

GARDENA

Projekt: trzy serie produktów – kosiarka akumulatorowa PowerMax, pompa ogrodowa oraz narzędzia do cięcia MicroCutting

Od 2018 roku Gardena otrzymała w sumie aż 15 nagród Red Dot Design Award. W tym roku wyróżniona została m.in. kosiarka PowerMax. Wyposażona jest ona w 18V akumulator, który może być wykorzystywany do wielu innych urządzeń w domu i w ogrodzie.

Pompy ogrodowe to drugi z nagrodzonych obiektów. Charakteryzują się one wyjątkowo niskim poziomem hałasu i poborem mocy przy jednoczesnej zwiększonej wydajności. Dzięki funkcji Bluetooth niektóre modele można intuicyjnie obsługiwać za pomocą aplikacji na smartfon, nawet w odległości do 10 metrów lub bezpośrednio na podświetlanym wyświetlaczu LED.

Wśród wyróżnionych produktów znalazła się również nowa seria MicroCutting, która obejmuje kolekcję precyzyjnych narzędzi do cięcia (nożyce FreshCut, GripCut, HerbCut, MultiCut) o przemyślanych funkcjach, służących do delikatnego przycinania oraz zbierania warzyw, ziół i owoców. 

Whirlpool Radomsko

Projekt: zmywarka KitchenAid Freeflex 

Zmywarka zaprojektowana we współpracy z marką KitchenAid została doceniona nie tylko za design, ale również z powodu inteligentnego systemu programów, które umożliwiają maksymalne oszczędzanie wody podczas pracy, jednocześnie zapewniając najwyższą czystość naczyń.

Ilum

Projekt: lampa Ogi - Studio Ganszyniec

Rodzina lamp ma kształt Ogi, tradycyjnego japońskiego składanego wachlarza. To odważna, geometryczna forma i zaskakująco cienki profil.

Światło kinkietu emitowane jest w górę, a także w dół, co daje zarówno efekt dekoracyjny na ścianie, jak i funkcjonalne oświetlenie podłogi. Pojedyncza oprawa w odważnym kolorze sprawdzi się jako efektowny obiekt nowoczesnego salonu. 

Marmite Sp. z o.o.

Projekt: The Casadia Collection (wanna i umywalka) - Magdalena Musiał

Kolekcja Casadia wykracza poza standardowe pojęcie wanien wolnostojących i umywalek nablatowych. Projekt jest technologicznym majstersztykiem. Geometryczna satynowa struktura na zewnętrznej ścianie kontrastuje z owalnym wnętrzem. Choć produkty wpisują się w klasę premium, pasują rozmiarem nawet do typowych mieszkań M4.

Acustio x Lena Lighting 

Projekt: lampy akustyczne Colline x Terrano - Acustio (Aleksandra Mętlewicz i Mateusz Gaczkowski) oraz Lena Lighting

Lampy od Acustio i Lena Lighting można personalizować, od kolorystyki, przez wzór, po rodzaj oświetlenia, co pozwala na tworzenie fantazyjnych układów wizualnych. Colline x Terrano składa się z paneli akustycznych Colline, wykonanych z najwyższej jakości filcu (naturalnego bądź syntetycznego). Energooszczędna lampa LED została oparta na systemie sterowania DALI, pozwalającym zdalnie dostosowywać natężenie światła do panujących warunków. 

Cellfast

Projekt: Automatyczny bęben na wąż ERGO™ - Kabo&Pydo 

Wąż wykonano z najwyższej jakości materiału odpornego na promieniowanie UV. Mechanizm hamulca reguluje prędkość zwijania oraz zawiera blokadę obrotu, która zapobiega uszkodzeniu elewacji budynku. Wytrzymały wieszak ścienny umożliwia stabilny montaż szpuli na ścianie oraz jej obrót o 180°. Ergonomiczne uchwyty po obu stronach umożliwiają łatwe przenoszenie i zawieszanie. 

Profim 

Projekt: meble Revo dla polskiej marki autorstwa Pearsona Lloyda

W meblach modułowych Revo standardową konstrukcję ze sklejki zastąpiono tworzywem REPP (czyli przetworzonym polipropylenem spienionym), który można ponownie wykorzystać.

Kolekcja Revo obejmuje sofy z oparciami i bez oraz ścianki i pufy o miękkich, organicznych kształtach. Elementy mebli można dowolnie łączyć aż na kilkadziesiąt sposobów. Siedziska i ścianki Revo są uzupełnione kolekcją 7 stolików o różnych rozmiarach i wysokościach.

Unitra Sp. z o.o.

Projekt: wzmacniacz Unitra WSH-805 - Wiktor Szulfer

Legendarna polska firma audiofoniczna została wyróżniona za wzmacniacz. Jury doceniło jego ponadczasowe wzornictwo, minimalistyczną elegancję oraz zrównoważoną produkcję. 

Mudita

Projekt: zegarek Mudita Moment 

Nowoczesny design inspirowany japońskim minimalizmem połączony jest z mechanizmem bez baterii z dodatkową funkcją oddychania analogowego.

To znaczy, że tarcza wskazuje, jak szybko oddychamy i tym samym czy jesteśmy spokojni, spieszymy się czy stresujemy. Jednym słowem pozwala praktykować uważne oddychanie.

 

Autor
Te projekty dostały Oscara Designu! Jest już lista zwycięzców, którzy zdobyli nagrodę Red Dot Award 2023!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...