Łatwy w budowie i ekologiczny - pływający dom to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają w delcie Mekongu i utrzymują się w połowu ryb. Powstał z lekkich materiałów, które znaleźć można na miejscu.

Jest w sam raz dla Wietnamczyków żyjących skromnie z pracy własnych rąk, przede wszystkim rybaków. Lub dla mieszkańców miast, którzy chcą odpocząć na łonie natury. Dom wykonany został z litego bambusa, którego poszczególne elementy łączą się ze sobą w prosty sposób za pomocą zatrzasków i przewiązek.

Dom z bambusa i butelek

Dom jest pokryty (na zewnątrz) i podzielony (wewnątrz) lekkimi materiałami (sprasowane tkane arkusze bambusa, liście, blacha falista, ekrany bambusowe itp.) i ma duży dach, który zbiera wodę deszczową i wykorzystuje energię słoneczną. Pływający dom może unosić się na wodzie dzięki plastikowym butelkom. 

Dom eko

Dom zbiera deszczówkę i wykorzystuje energię słoneczną. W ten sposób jego mieszkańcy nie będą musieli martwić się dużymi rachunkami. W jego centrum znajdują się zbiorniki na słodką wodę i szamba.

Wiele funkcji w jednym domu

Ma kształt kwadratu i dwa poziomy. Po usunięciu paneli drugiego piętra dom staje się znacznie bardziej przestronny. A z powrotem je montując, może pełnić funkcje domu komunalnego, dwóch szkolnych klas, biblioteki

W przyszłości wietnamscy architekci chcą stworzyć całą aglomerację pływających domów. Są już projekty, by pływające domy połączyć ze sobą pływającymi placami zabaw, tratwami do uprawy warzyw, obszarami hodowli ryb.

Wietnam jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi na świecie. Zgodnie z prognozami 47 procent obszaru delty Mekongu i 13 procent obszaru delty Rzeki Czerwonej zostanie zatopionych przez podniesienie się poziomu morza o 1 metr, co bezpośrednio dotknie od 20 do 30 milionów ludzi. W tym kontekście uważa się, że pływający dom stanowi ciekawą alternatywę dla milionów ubogich gospodarstw domowych, które będą musiały przystosować się do najgorszego scenariusza.

Autor
Architekci z Wietnamu zaprojektowali pływający dom z bambusa. Ma zbierać deszczówkę i wykorzystywać energię słoneczną!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...