Na talerzach przysiadły motyle, wazony ozdobiły osobliwe postaci - te niebanalne dekoracje to dzieło Christiana Lacroix. Stworzył je dla manufaktury Vista Alegre.

Kim jest i co tworzy Christian Lacroix?

Christian Lacroix to jeden z najbardziej znanych francuskich kreatorów mody, który swoją twórczą drogę rozpoczynał, studiując historię sztuki i pracując dla teatru, gdzie tworzył kostiumy. Dziś ten twórca ma ponad 70 lat i wciąż słynie ze stylistyki w unikatowy sposób łączącej jego rozległe życiowe doświadczenia. Lacroix działa pod szyldem sygnowanego własnym imieniem i nazwiskiem domu mody od 1987 roku.

Na porcelanie z kolekcji „Butterfly Parade” motyle dają złudzenie trójwymiarowości.

Inspirowane sztuką motywy roślinne i zwierzęce, pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych, szczegółowo oddane detale oraz szeroka paleta barw, niejednokrotnie kontrastujących ze sobą, na stałe weszły do repertuaru twórcy. Miłośników porcelany zainteresuje kolekcja upominków, która jest wynikiem współpracy dwóch wielkich marek. Po raz pierwszy bowiem francuski dom mody Lacroix połączył siły z portugalskim producentem porcelany Vista Alegre (który działa od 1824 r.) i stworzył linię dodatków wnętrzarskich oraz stołowych.

Kwiaty w wazonie z kolekcji „Love Who You Want” kontrastują z przedstawioną na nim postacią. Efekt? Naprawdę intrygujący.

Porcelana dla konesera. Prosto od francuskiego projektanta!

Oprócz motywów, z których słynie projektant, uwagę zwraca także rzadko spotykana w zdobnictwie porcelany metoda łączenia złota i platyny. Dekoracje na krawędziach oraz uszkach filiżanek zyskują dzięki temu oryginalny efekt. Kolekcja „Butterfly Parade” to realistycznie wyobrażone motyle, które przysiadły na powierzchni filiżanek, spodków i dzbanków. Bogata kolorystyka to znak rozpoznawczy tej serii. Dzięki rysunkom dużych i małych owadów udało się uzyskać efekt trójwymiarowości, co świadczy o mistrzostwie projektanta i jego oryginalności.

Zabawa w łączenie. W kolekcji „Love Who You Want” wyraźnie daje o sobie znać fascynacja Lacroix modą.

„Love Who You Want” to z kolei nawiązanie do gry francuskich surrealistów, którzy nie znając poczynań pozostałych „graczy”, dokładali swój element do tworzonej w ten sposób ekscentrycznej całości, dopuszczając do głosu przypadek i kierując uwagę na nowe znaczenia. Porcelanowe podkładki zapraszają więc do zabawy w przypadkowe łączenie różnych postaci. Pojawiają się tu damy w balowych sukniach i współcześnie ubrane dziewczyny, pierroty i... żyrafy.

Kolekcja upominków złożona z wazonów, talerzy dekoracyjnych czy filiżanek to projekt pomysłowy i wyrafinowany, poparty tradycją portugalskiej manufaktury i wizją francuskiego projektanta, a przy tym niezwykle zabawny, pokazujący pozytywną stronę życia. Te i inne elementy kolekcji są już dostępne w wybranych salonach Rosenthal oraz na www.karenski.pl

Autor
Porcelana haute couture. Tworzy ją francuski kreator mody!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...