Marka COS już siódmy rok z rzędu wspiera cykl wydarzeń artystycznych w letnim pawilonie londyńskiej galerii Serpentine. Podczas najbliższych wakacji przygotowano bogaty program piątkowych spotkań ze sztuką, muzyką, poezją, teatrem czy modą. Odbędą się one w przestrzeni instalacji, którą zaprojektował japoński architekt Junya Ishigami.

W cyklu Park Nights 2019 zaplanowano osiem piątkowych wieczorów - od 5 lipca do 27 września - poświęconych różnorodnym dziedzinom sztuki. Wydarzenia te odbędą się w przestrzeni letniego pawilonu galerii Serpentine, który co roku projektowany jest przez innego twórcę - tym razem jego autorem jest japoński architekt Junya Ishigami.

Inspirowana dachem konstrukcja nawiązuje do najbardziej podstawowego elementu architektonicznego świata: jednocześnie okrywa przed żywiołami i tworzy wewnętrzną przestrzeń. Zamknięta, intymna atmosfera pozwala odwiedzającym otworzyć się na bliskie spotkanie ze sztuką.

Po raz pierwszy w historii, dodatkowe wydarzenie z cyklu Park Nights zaplanowano poza pawilonem galerii. Odbędzie się ono w hybrydowym butiku-galerii COS w centrum Coal Drops Yard w londyńskiej dzielnicy King’s Cross. Marka COS współpracuje z Serpentine Galleries już od siedmiu lat. W tym roku jednak po raz pierwszy pełni rolę sponsora tytularnego cyklu Park Nights.

Kuratorką cyklu COS x Serpentine Park Nights 2019 została Claude Adjil, która pełni w galeriach Serpentine rolę Curator at Large. Nad projektem pracuje także dyrektor artystyczny instytucji Hans Ulrich Obrist, kurator asystujący Kostas Stasinopoulos oraz producentka Holly Shuttleworth.

- Podczas wydarzeń z cyklu Park Nights galerie Serpentine goszczą najbardziej ekscytujących twórców na świecie. Ich prace i występy umożliwiają wyjątkową interakcję pomiędzy artystą, publicznością a miejscem. - komentują dyrektor artystyczny Serpentine Galleries Hans Ulrich Obrist i dyrektorka generalna Yana Peel.

- Jest nam bardzo miło, że marka COS już siódmy raz wspiera cykl Park Nights, który pozwala artystom na różnych etapach kariery rozwijać swoją twórczość w letnich pawilonach Serpentine.

Karin Gustafsson, dyrektorka kreatywna COS dodaje: - Jesteśmy dumni, że już siódmy rok z rzędu wspieramy program Park Nights. Cieszymy się także, że po raz pierwszy możemy przenieść część tego cyklu do butiku COS w centrum Coal Drops Yard. W marce COS zawsze czerpiemy z tych spotkań mnóstwo inspiracji - nie mogę się doczekać, by zobaczyć co odkryjemy tego lata.

Więcej o Park Nights

Cykl Park Nights to interdyscyplinarny program eksperymentalnych wydarzeń w letnich pawilonach londyńskiego zespołu galerii Serpentine. W cyklu, który realizowany jest od 2002 roku, zaprezentowano dotychczas projekty w takich dziedzinach jak sztuka, muzyka, film, teatr, taniec, literatura, filozofia, technologia czy moda. Niewystawiane wcześniej prace przygotowywane są specjalnie z myślą o przestrzeni pawilonu, co pozwala publiczności doświadczać architektury i performansu w niepowtarzalny sposób.

Program Park Nights umożliwił rozwój wielu artystom, myślicielom czy pisarzom z całego świata i na różnych etapach kariery. Do tej pory w cyklu wystąpili tacy twórcy jak Arthur Jafa, Sondra Perry, Eleanor Antin, Dorothy Iannone, Etel Adnan, Dominique Gonzalez-Foerster, Keren Cytter, Ai Weiwei, Michelangelo Pistoletto, Wolfgang Tillmans, Pedro Reyes, Alexander Kluge, Helen Marten, Joseph Grigely, Kamasi Washington, TELFAR, Marianna Simnett, Tamara Henderson, Leslie Thornton, James Richards, Meriem Bennani i Eileen Myles oraz wielu innych.