Jeśli szukamy interesującego obrazu, wybierzmy współczesny pejzaż. Wprowadzi on do naszego domu nieco oddechu i pozwoli cieszyć się urodą przyrody, bez względu na pogodę za oknem.
Historia pejzażu
Pejzaż jest jednym z najpopularniejszych gatunków malarskich. Jego droga do samodzielności była długa. Przez stulecia stanowił jedynie tło, na którym pokazywane były się sceny religijne, historyczne czy rodzajowe.
Autonomię zaczął zyskiwać w renesansie, ale ważne miejsce w malarstwie, zwłaszcza holenderskim, zajął dopiero w XVII wieku. Prawdziwy rozkwit krajobrazu przypadł na wiek XIX. Artyści romantyczni chętnie ukazywali naturę, nadając jej symboliczny wymiar i pokazując jej potęgę i dramatyzm.
Realizm zaś sprawił, że twórcy wyszli z pracowni i zaczęli malować przyrodę bezpośrednio z natury. Na przełomie XIX i XX wieku królował pejzaż symboliczny, natomiast w wieku XX to malarstwo krajobrazowe było doskonałym polem do poszukiwań formalnych i eksperymentów.
I chociaż przez ostatnich kilka dekad był to gatunek pozostający nieco w cieniu, to teraz znów przeżywa odrodzenie, ukazując swoje wielorakie oblicza: od modnych pejzaży industrialnych przez surrealistyczne wizje natury po ujęcia ekspresjonistyczne. Dlatego, decydując się na kupno pejzażu, możemy przebierać wśród rozmaitych konwencji i stylów.
Wybór obrazu - na czyj pejzaż się zdecydować?
Jeśli chcemy uzyskać spektakularny efekt i nadać swoim wnętrzom oryginalny charakter, wybierzmy obraz współczesny. Wśród klasyków sztuki XX wieku, którzy chętnie sięgali po ten gatunek, warto polecić przedstawiciela informelu Rajmunda Ziemskiego, operującego ciekawą kolorystyką i efektami fakturalnymi, czy Tadeusza Dominika, tworzącego niezwykle kolorowe krajobrazy z bardzo charakterystycznych, okrągłych i owalnych form.
Jeśli chodzi o przedstawicieli młodszych pokoleń, wybór jest jeszcze większy. Polskie galerie i domy aukcyjne mają bardzo szeroką ofertę w tym zakresie, publikowaną także na stronach internetowych.
Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie targów sztuki (np. Warszawskie Targi Sztuki), gdzie możemy obejrzeć obrazy na żywo. Możemy też dotrzeć do artysty bezpośrednio - kontakt znajdziemy na jego stronie internetowej lub w mediach społecznościowych.
NIE PRZEOCZ AUKCJI
- 29 czerwca 183 Aukcja Sztuki Dom Aukcyjny Ostoya Warszawa www.aukcjeostoya.pl
- 2 lipca 78 Aukcja sztuki współczesnej Dom Aukcyjny Rempex Warszawa www.rempex.com.pl
- 3 lipca 265 Aukcja Sztuki Dawnej Dom Aukcyjny Rempex Warszawa www.rempex.com.pl
- 6 lipca 46 Aukcja Promocyjna Rynek Sztuki Łódź www.ryneksztuki.eu
Obraz otwierający artykuł: Grzegorz Bolek