Jeśli szukamy interesującego obrazu, wybierzmy współczesny pejzaż. Wprowadzi on do naszego domu nieco oddechu i pozwoli cieszyć się urodą przyrody, bez względu na pogodę za oknem.

Historia pejzażu

Pejzaż jest jednym z najpopularniejszych gatunków malarskich. Jego droga do samodzielności była długa. Przez stulecia stanowił jedynie tło, na którym pokazywane były się sceny religijne, historyczne czy rodzajowe.

Agnieszka Zabrodzka, „Arkadia”, 2017, olej, płótno, 100 x 150 cm, www.zabrodzka.com, obraz w kolekcji prywatnej

Autonomię zaczął zyskiwać w renesansie, ale ważne miejsce w malarstwie, zwłaszcza holenderskim, zajął dopiero w XVII wieku. Prawdziwy rozkwit krajobrazu przypadł na wiek XIX. Artyści romantyczni chętnie ukazywali naturę, nadając jej symboliczny wymiar i pokazując jej potęgę i dramatyzm.

Realizm zaś sprawił, że twórcy wyszli z pracowni i zaczęli malować przyrodę bezpośrednio z natury. Na przełomie XIX i XX wieku królował pejzaż symboliczny, natomiast w wieku XX to malarstwo krajobrazowe było doskonałym polem do poszukiwań formalnych i eksperymentów.

Agnieszka Zawisza, „Księżyc nad wodą”, 2018, olej, płótno, 200 x 130 cm, obraz w kolekcji prywatnej

I chociaż przez ostatnich kilka dekad był to gatunek pozostający nieco w cieniu, to teraz znów przeżywa odrodzenie, ukazując swoje wielorakie oblicza: od modnych pejzaży industrialnych przez surrealistyczne wizje natury po ujęcia ekspresjonistyczne. Dlatego, decydując się na kupno pejzażu, możemy przebierać wśród rozmaitych konwencji i stylów.

Jacek Sienicki, „Pejzaż z okna”, 1975, olej, płótno, 100 x 70 cm, Artemis - Galeria Sztuki, 32 000 zł

Wybór obrazu - na czyj pejzaż się zdecydować?

Jeśli chcemy uzyskać spektakularny efekt i nadać swoim wnętrzom oryginalny charakter, wybierzmy obraz współczesny. Wśród klasyków sztuki XX wieku, którzy chętnie sięgali po ten gatunek, warto polecić przedstawiciela informelu Rajmunda Ziemskiego, operującego ciekawą kolorystyką i efektami fakturalnymi, czy Tadeusza Dominika, tworzącego niezwykle kolorowe krajobrazy z bardzo charakterystycznych, okrągłych i owalnych form.

Grzegorz Bolek, „Róża”, akryl, płótno, 18 x 20 cm, 1800 zł

Jeśli chodzi o przedstawicieli młodszych pokoleń, wybór jest jeszcze większy. Polskie galerie i domy aukcyjne mają bardzo szeroką ofertę w tym zakresie, publikowaną także na stronach internetowych.

Paweł Kałużyński, „Czerwona fala”, 2010, olej, płótno, 100 x 140 cm, Galerii aTAK, 7500 zł

Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie targów sztuki (np. Warszawskie Targi Sztuki), gdzie możemy obejrzeć obrazy na żywo. Możemy też dotrzeć do artysty bezpośrednio - kontakt znajdziemy na jego stronie internetowej lub w mediach społecznościowych.

Tomasz Tobolewski, „W drodze do Arles”, 2019, olej, płótno, 120 x 90 cm, Bohema Nowa Sztuka, 4500 zł

NIE PRZEOCZ AUKCJI

 Obraz otwierający artykuł: Grzegorz Bolek