Wakacje już za nami, wypoczęci rozpoczynamy nowy rok szkolny - zostają nam zatem wspomnienia z wymarzonego urlopu. Aby wprowadzić do naszych wnętrz klimat dalekich podróży, wykorzystajmy w tym celu stare przedmioty w stylu vintage.

Wszyscy kochamy podróże, te bliskie, a zwłaszcza te dalekie. Dzisiaj są one na wyciągnięcie ręki. Wystarczą paszport, karta kredytowa i dobra walizka. Dawniej potrzebnych było znacznie więcej akcesoriów. I choć teraz możemy się bez nich obyć, warto je mieć, bo wyglądają pięknie i pozwalają marzyć o wyprawach przez cały rok.

Zestaw podróżny z męskimi akcesoriami toaletowymi w neseserze, Londyn, Padget & Braham Ltd, 1937-1938, REMPEX, 17.01.2016, niesprzedany, fot. R.Wancerz

Podróże w stylu vintage - co zrobić ze starymi kuframi i walizkami?

Stare walizki, kufry i inne niezbędniki w podróży nie służą nam już jako praktyczne przedmioty. Noszące ślady upływu czasu, często zalegające na strychach w pawlaczach lub piwnicach, chowają swój urok przed światłem dziennym. A przecież mogą być wspaniałą ozdobą, która doda charakteru naszym wnętrzom.

Możemy także nadać im zupełnie nowe funkcje. Kufer z łatwością przekształcimy w bardzo stylowy stolik kawowy, a otwartą walizkę zamienimy w oryginalny mebel, w którym możemy eksponować książki, płyty, zdjęcia czy bibeloty. Stawiając walizkę na stylowych nóżkach, stworzymy pomysłowy stolik, z ukrytym schowkiem na nasze skarby.

Kufer rejsowy, Szwecja, lata 30., YESTERSEN, 1200 zł

Gdzie szukać przedmiotów vintage?

Jeśli nie mamy takich przedmiotów, wybierzmy się na pchli targ, przejrzymy ofertę antykwariatów lub domów aukcyjnych. Znajdziemy tam wiele pięknych starych kufrów i walizek, którym możemy dać nowe życie.

Inne akcesoria, jak np. kantyny czy zestawy podróżne, wyeksponujemy na komodach czy w witrynach. Będą przywoływać czar przeszłych epok, a także pozwolą poznać ciekawy kawałek historii. W końcu oprawa podróży i zwyczaje z nią wiele mówią o dawniejszym życiu, ale także sztuce i rzemiośle.

Podświetlany szklany globus Duplex, Columbus Duo, Niemcy, lata 60. XX w., YESTERSEN, 345 zł

Retro plakaty inspirowane podróżami

Podróże mogą stać się także ciekawym motywem zdobiącym nasze ściany. Stare mapy, grafiki czy plakaty mają ponadto dużą wartość kolekcjonerską. Warto po nie sięgnąć, zwłaszcza gdy nie dysponujemy środkami na zakup obrazu. Polecamy zwłaszcza rodzime plakaty.

Polska szkoła plakatu stanowi bowiem oryginalne zjawisko, dostrzegane i doceniane na całym świecie. Szkołę tę wyróżniają: nowoczesny, ale zróżnicowany stylistycznie język plastyczny, posługiwanie się ekspresją i symbolem oraz nowatorskie liternictwo.

Janusz Grabiański (?), Polskie Linie Lotnicze, Lot Polish Airlines, 1975, plakat, 67,5 x 96 cm, GRAFITERIA, 2200 zł

Na naszym rynku galeryjnym i aukcyjnym znajdziemy wiele oryginalnych polskich plakatów zachwalających różne środki transportu i piękne regiony naszego kraju. Kupujmy zwłaszcza w galeriach, które specjalizują się w grafice i plakacie. Wybierajmy plakaty oryginalne, drukowane w latach 60. i 70. Stawiajmy na najwybitniejszych twórców. Nie musimy się obawiać cen - wystarczy kilkaset złotych, żeby mieć oryginalne dzieło wybitnego mistrza polskiego plakatu.

Janusz Grabiański (?), Środki transportu w Polsce (Statek), lata 60. XX, plakat naklejony na grubą tekturę, 55 x 38 cm, GRAFITERIA, sprzedany za 1099 zł