Sztuka Japonii ma swój nieodparty urok, który zachwyca także Europejczyków. Wystarczy jeden oryginalny drzeworyt, pięknie zdobiony wazon lub talerz, żeby w naszym domu zagościł Orient.

Moda na japońszczyznę zaczęła się w Europie w połowie XIX wieku, kiedy to po latach izolacji Japonia otworzyła się na świat. Dało to krajowi możliwość nie tylko wymiany handlowej z Zachodem, ale także prezentacji tutaj swojej wspaniałej sztuki i rzemiosła.

Czym charakteryzuje się sztuka Japonii?

Ta specyficzna estetyka, tak odległa od europejskich nurtów artystycznych, zachwyciła Europę. Z jednej strony doceniano asymetrię, spokojne barwy, tradycyjną symbolikę, koncepcję ulotnego piękna i brak podziału na sztukę wysoką i użytkową. Z drugiej odkrywano nieznany dotąd świat japońskich obyczajów, strojów i akcesoriów.

Utagawa Kunisada, „Nad rzeką”, drzeworyt barwny, 35,5 x 25,5 cm

Sztuką japońską szczególnie interesowali się malarze impresjoniści. Ich serca skradły przede wszystkim drzeworyty ukiyo-e, czyli tworzone od połowy XVII wieku obrazy przedstawiające ulotność świata. Ukazywały one widoki, zjawiska przyrody, zajęcia zwykłych ludzi, ale też sceny z życia aktorów i kurtyzan. Prace te zbierali m.in. Édouard Manet, Claude Monet, Edgar Degas czy Vincent van Gogh. Pozostawali oni pod dużym wpływem twórczości japońskich artystów, podobnie jak malarze młodopolscy, m.in. Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski i Olga Boznańska.

Japońska sztuka w Polsce - co warto kupić?

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, sztuka Japonii nadal cieszy się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów. Jednym z pierwszych jej wielbicieli na rodzimym gruncie był Feliks „Manggha” Jasieński, który zaczął ją gromadzić pod koniec XIX wieku. Dzisiaj jego zbiory są prezentowane w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Warto je odwiedzić, zanim zaczniemy naszą przygodę ze sztuką dalekiego Orientu.

Porcelanowy talerz, wzór Imari, Japonia, koniec XIX w., Galeria CONNAISSEUR

Na polskim rynku oferowanych jest wiele interesujących przedmiotów pochodzących z Japonii. Znajdziemy tu drzeworyty ukiyo-e autorstwa najlepszych mistrzów, takich jak Utagawa Kunisada II, Utagawa Hiroshige czy Utamaro Kitagawa. Jest też dostępnych sporo bardzo odważnych erotyków, które z pewnością dodadzą pikanterii każdej sypialni.

Hiroshige Ando, „Łodzie na tle gór”, drzeworyt barwny, 33 x 21,5 cm, archiwum D.A. Rempex, fot. Robert Wancerz

Dużym zainteresowaniem cieszą się także netsuke - malutkie rzeźby, używane w Japonii od ok. XV w., służące do mocowania do pasa kimona woreczka służącego do noszenia drobnych przedmiotów. Warto zwrócić uwagę również na drewniane utensylia pokryte laką czy porcelanę, w tym imari - z charakterystycznymi zdobieniami, wykonywanymi w kolorze niebieskim pod szkliwem oraz czerwonym i złotym na szkliwie. Wielbiciele dawnej tradycyjnej broni i uzbrojenia mogą natomiast wybierać wśród katan, sierpów bojowych czy zbroi samurajskich.

Sztuka Japonii jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Nie przeocz aukcji:

  • 25 września Biżuteria Kolekcjonerska Desa Unicum Warszawa desa.pl
  • 27 września XXXV Aukcja Nowej Sztuki Art In House Dom Aukcyjny Warszawa artinhouse.pl
  • 5 października 48 Aukcja Antykwaryczna Antykwariat Wójtowicz Kraków antykwariat.wojtowicz.krakow. pl
  • 8 października Aukcja Designu Desa Unicum Warszawa desa.pl
  • 19 października 127 aukcja antykwaryczna Antykwariat Rara Avis Kraków raraavis.krakow.pl
  • 19 października Aukcja Sztuki Dom Aukcyjny Ostoya Warszawa aukcjeostoya.pl
Katsushika Hokusai, „Widok Fuji z Umezawa w prowincji Sagami”, drzeworyt z cyklu „36 widoków na górę Fudżi”, Christie’s, aukcja 4–11 lipca 2019, sprzedany za 27 500 £, © Christie’s Images Limited 2019