Przedmiot z brązu to oryginalna dekoracja, która może stać się interesującym punktem aranżacji salonu, gabinetu czy sypialni. Żeby jednak dobrze zagrał we we wnętrzu, trzeba odpowiednio go wyeksponować.

Złocone, patynowane, łączone z porcelaną lub różnymi rodzajami kamienia. Brązy od XVIII wieku, kiedy to śmiało wkroczyły na europejskie salony, stanowią efektowną ozdobę. Są wśród nich przedmioty użytkowe, takie jak zegary, świeczniki, tace czy patery. Szczególnie chętnie zapraszano je na biurka. Akcesoria piśmiennicze wykonane z brązu jak kałamarze, okazałe ekrytuary, podpórki na książki czy noże do rozcinania papieru i otwierania listów były podstawowym wyposażeniem niejednego eleganckiego gabinetu. Często ozdabiano je elementami figuralnymi - przedstawieniami zwierząt oraz ludzi, ale równie często zapełniały je także urocze putta.

Zegar kominkowy, Francja, II poł. XIX w., brąz złocony, cyzelowany, wys. 46 cm, Antyki d’Raculi, cena 3200 zł

Z brązu wykonywano także odlewy rzeźb - zarówno według autorskich projektów, jak i kopie słynnych dzieł. Największą popularnością cieszyły się miniaturowe modele znanych rzeźb starożytnych oraz arcydzieł francuskich mistrzów rzeźby XIX wieku, z Augustem Rodinem na czele.

Ekrytuar z alegorią Malarstwa i Rzeźby, Anglia, Bath, koniec XIX w., brąz złocony, 13 x 27,3 x 17,5 cm, Rempex, aukcja 17 grudnia 2018 r., estymacja 2200 - 3000 zł, niesprzedany

Na co zwrócić uwagę kupując brązy?

Na polskim rynku aukcyjnym i antykwarycznym znajdziemy sporo obiektów wykonanych z brązu, zarówno dekoracyjnych figurek, jak i przedmiotów przeznaczonych do codziennego użytku. Swoich kolekcjonerów mają też mniejsze obiekty sztuki brązowniczej: plakiety, odznaki i medale. Zanim dokonamy zakupu, musimy dokładniej poznać obiekt i zobaczyć, co tak naprawdę oferuje nam sprzedawca. Dowiedzmy się, jakie jest pochodzenie danego przedmiotu, gdzie i kiedy powstał. Obejrzymy go w poszukiwaniu sygnatur, które pomogą nam w tych dochodzeniach.

Rzeźba gabinetowa art déco Dama z chartami, Francja, lata 20. XX w., brąz,marmur, wys. 48 cm Galeria Antikon, cena 4400 zł

Brązy z warszawskich wytwórni - która cieszyła się największą popularnością?

Warto zwrócić uwagę na wyroby pochodzące z warszawskich fabryk. W XIX wieku, kiedy moda na brązy rozwinęła się w całej Europie, także na naszej stolicy powstało kilka odlewni, których produkcja stała na najwyższym poziomie. Najbardziej znaną z nich jest wytwórnia Łopieńskich. Założona w 1862 roku przez Jana Łopieńskiego - jednocześnie utalentowanego artystę, który sam tworzył wspaniałe projekty, oraz zdolnego rzemieślnika. Na początku odlewnia oferowała naczynia i przedmioty dekoracyjne projektu Łopieńskiego, a także modele artystyczne tworzone przez ówczesnych rzeźbiarzy. Firmę rozwinęli synowie Jana: Grzegorz i Feliks, którzy działali razem jako Bracia Łopieńscy. Szczególnie cenione są ich wyroby z latach 20. i 30. XX wieku w modnym wówczas stylu art déco.

Zdjęcie otwierające artykuł: Galeria Antikon

Autor
Figury z brązu - arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...