Kiedy kończy się lato, z naszych stołów znikają soczyste, pięknie pachnące i przepyszne owoce. Utrwalone na porcelanowych wyrobach, mogą cieszyć nasze oczy przez cały rok.

Wśród dekoracji porcelany zdecydowanie najwięcej znajdziemy wzorów kwiatowych. Jednak równie pięknie prezentują się wyroby zdobione motywami owocowymi. Owoce są też niezwykle efektowne jako motyw dekoracyjny, co doceniło przez lata wielu twórców dekoracji porcelany, pracujących dla najbardziej znanych europejskich manufaktur.

Motyw owoców w sztuce

Na polskim rynku znajdziemy wiele takich przedmiotów. Warto sprawić sobie choćby bibelot - filiżankę, talerz czy inny drobiazg. Nie są one drogie - ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Nawet pojedynczy porcelanowy wyrób z piękną dekoracją doda naszemu domowi charakteru.

Talerze z motywami owoców świetnie nadają się do powieszenia na ścianie. Efektownie ozdobią kuchnię w stylu rustykalnym czy boho, ale mogą także stać się gwiazdą salonu. Kilka talerzy rozmieszczonych nieregularnie na ścianie stworzy oryginalną kompozycję. Pojedynczy talerz będzie się natomiast pięknie prezentował w domowej galerii obok obrazów czy grafik.

Talerz ozdobny z gruszkami, KMP Berlin, 1913, porcelana, farby naszkliwne, śr. 22 cm, Salon Antyków Pasja, cena 600 zł

Urodę filiżanek czy figurek z motywami owoców najlepiej podziwiać, gdy znajdują się w oszklonej witrynie. Ale możemy też potraktować porcelanę po prostu użytkowo i na półmiskach z wymalowanymi jabłkami, gruszkami czy śliwkami podawać ciasta, owoce lub inne przysmaki. Takie naczynia z pewnością staną się wyjątkową ozdobą każdego podwieczorku.

Na co zwrócić uwagę kupując porcelanę?

Kupując porcelanowe wyroby, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim ważne jest pochodzenie i stan zachowania. Jeśli chcemy się dowiedzieć, w jakiej wytwórni powstał dany przedmiot, spójrzmy na jego spód. Znajdziemy tam sygnaturę, na podstawie której rozszyfrujemy nie tylko, gdzie stworzono dany obiekt, ale i oszacujemy, choćby w pewnym przybliżeniu, czas jego powstania, gdyż znaki wytwórni co jakiś czas zmieniano.

Początkujący kolekcjoner sygnatury najważniejszych polskich i europejskich manufaktur z łatwością znajdzie na stronach internetowych poświęconych porcelanie. Ważny jest także stan przedmiotu. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy nie ma na nim pęknięć i rys oraz czy malatura nie jest wytarta. Obiekt w dobrym stanie zachowania to nie tylko efektowna ozdoba, ale także trafiona inwestycja, która z pewnością nie straci na wartości.

Autor
Motyw owoców na porcelanie
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...