Jarzębina to dobrze znany wszystkim krzew, powszechny w polskim krajobrazie. Często pojawia się również w naszych ogrodach. Kwitnie od kwietnia do maja, ale to jej spektakl wrześniowy jest najbardziej oczekiwany. 

I to nie tylko przez nas - jarzębina (jarząb pospolity) przyciąga wiele gatunków ptaków: jarząbka, drozda, gila czy jemiołuszkę. Pięknie wybarwione owoce zebrane w apetyczne grona są zwiastunem nadchodzącej jesieni. Zaprośmy ją do domu.

Wieniec z jarzębiny Dekoracja z jarzębiny na drzwi
Jesień u progu - wianek z jarzębiny. Kompozycja kwiatowa - Studio Atamaris.

Zawieszona na drzwiach wejściowych bogata, leśna dekoracja powita gości i zaprosi ich do środka. Wianek upleciony z pędów winobluszczu, opleciony kiściami jarzębiny, owocami jeżyn, żołędziami, orzechami i nasiennikami polnych kwiatów. Taka ozdoba będzie długo cieszyć oczy, ponieważ wszystkie zastosowane w niej elementy pozostaną dekoracyjne nawet po zasuszeniu.

Kompozycja z jarzębiny
Kipi czerwień! - kompozycja w ceramicznym naczyniu.
Kompozycja kwiatowa - Studio Atamaris.

Kompozycja w ceramicznym naczyniu z powodzeniem może zostać ozdobą salonu lub tarasu w czasie ostatnich słonecznych dni. Wkomponuje się zarówno w nowoczesne wnętrze jak i w bardziej tradycyjny wystrój. Ciepła kolorystyka wprowadzi nieco przytulności. Mocno kontrastująca z owocami jarzębiny zieleń żołędzi podkreśla zmianę pór roku z soczystego lata na karminową jesień.

Szachownica z jarzębiną   Bukiet z jarzębiną
Szachownica - Studio Atamaris.   Przaśny bukiet - Studio Atamaris.

Kompozycja w szachownicę jest ciekawym pomysłem na nowoczesną dekorację do wnętrza, w którym panuje geometryczny porządek. W naczyniu kolorystycznie naprzemiennie pojawiają się margerytki, goździki, gerbery i owoce jarzębiny. Natomiast w przaśnym bukiecie owoce jarzębiny służą jako atrakcyjny dodatek dla astrów i nawłoci. Taki bukiet, gdy pojawi się w domu lub mieszkaniu przeniesie nas na chwilę na słoneczną łąkę.

Sznur z jarzębiną

Sznur jarzębiny - dekoracja i przyprawa w jednym.
Kompozycja kwiatowa - Studio Atamaris.

 Jarzębina od pokoleń stosowana jest w tradycyjnej kuchni. Z jej owoców robi się konfitury, sosy do mięs, dżemy czy syropy. Suszona stosowana jest jako dodatek do herbat lub jako przyprawa.

Ważne by jarzębinę na przetwory zbierać po pierwszych przymrozkach - staje się wtedy słodsza. Oprócz zastosowania praktycznego sznur suszonej jarzębiny będzie wspaniałą dekoracją kuchni obok suszonych ziół, czosnku, papryczek jalapenos i peperoni. Wprowadzi klimat domowych pieleszy i przemieni kuchnię w przytulny zakątek, w którym domownicy z przyjemnością przeczekają jesienne deszcze.

Współpraca: Studio Atamaris - Pracownia Florystyczna