W okresie świąt Bożego Narodzenia chcemy nadać naszym wnętrzom wyjątkowy charakter i poczuć świąteczną atmosferę. Zastanawiamy się nad tym, czym w tym roku zaskoczyć gości, aby święta pozostały na długo w pamięci. Zgodnie z tradycją na świątecznym stole powinno znaleźć się 12 potraw - my przedstawiamy 12 pomysłów na świąteczne dekoracje.

Te "zwykłe" rośliny dostarczą doskonałego materiału do przygotowania niezwykłych świątecznych ozdób. Nie martw się jeśli nie masz opisywanych roślin i dekoracji - nasze pomysły potraktuj jako inspiracje!

Słodka klasyka - poisencja

Wyeksponuj swoje świąteczne bukiety w oryginalnych wazonach wypełnionych kolorowymi słodyczami. Potrzebne są dwa przeźroczyste wazony o tym samym kształcie, ale różnej wielkości. Wstaw mniejszy wazon w większy, a przestrzeń między nimi wypełnij cukierkami, landrynkami lub żelkami (możesz je zastąpić małymi bombkami lub kolorowym żwirkiem). Napełnij mniejszy wazon wodą i wstaw do niego świąteczny bukiet z kolorowych liści poinsecji. A teraz patrz uważnie - ciekawe jak szybko łakocie znikną z wazonu?

Co Ci będzie potrzebne?
Świateczna dekoracja z poinsecji - jak zrobić Świateczna dekoracja z poinsecji - jak zrobić Świateczna dekoracja z poinsecji - jak zrobić
Świąteczny bukiet, 2 wazony, cukierki, nożyczki, woda. Umieść mniejszy wazon w większym wazonie.
Świateczna dekoracja z poinsecji - jak zrobić
Przestrzeń pomiędzy wazonami wypełnij kolorowymi cukierkami. Nalej do mniejszego wazonu wodę i wstaw bukiet poinsecji.

Ogród w doniczce

Kaktusy i storczyki

Podane na tacy

Świateczna dekoracja z mchu Świateczna dekoracja ze sztrorczyka i grudnia Świateczna dekoracja z cykleamena i psianki
Wykorzystaj bogactwo lasu i ogrodu i stwórz wyjątkowy stoik. Wybierz rośliny skalne lub pachnące zioła i przystrój je gałązkami modrzewia (koniecznie z małymi szyszeczkami). Dodaj kilka kolorowych bombek dla świątecznego akcentu. Nie trzymaj tej ozdoby zbyt długo w pomieszczeniu, bo "ciepło domowego ogniska" im nie służy. Szklany wazon wypełnij mchem, szyszkami i świątecznymi bombkami, przewiąż go kolorowym sznurkiem w kolorze kwiatów lub błyszczącą tasiemką, tak aby wyglądał jak prezent. Do tak przystrojonego naczynia wstaw doniczki. Możesz wybrać typowe świąteczne rośliny jak szlumbergera (zwana kaktusem Bożonarodzeniowym) ale storczyk falenopsis również się do tego nadaje. Mimo, że nie kojarzy się z Bożym Narodzeniem, to w "świątecznym wdzianku" doskonale sprawdzi się jako świąteczna ozdoba. W ten sposób możesz wyeksponować także inne domowe rośliny doniczkowe. Nadaj świątecznym dekoracjom osobistego charakteru i wyeksponuj te gatunki, które lubisz najbardziej. Nie jest to klasyczne rozwiązanie ale za to jakże oryginalne. W dużym pojemniku posadź obok siebie kwitnące cyklameny i kalanchoe. Dodaj gatunki o ozdobnych liściach i te o kolorowych owocach. W tej aranżacji zastosowano psiankę koralową ale uważaj - jej owoce są trujące! Na szczęście bez problemu zastąpisz ją karłową ozdobną papryczką, której jadalne owoce "dadzą ognia" i będą pięknie wyglądać.

Kwiatowa uczta

Piękne i pachnące

Dekracje kwiatowe na świątecznym stole Hiacynt na Boże Narodzenie
Oprócz tradycyjnego sianka pod ubrusem pomyśl o żywej i kolorowej roślinnej dekoracji. Miniaturowe poinsecje, szlumbergery i cyklameny umieść w jednakowych kolorowych osłonkach i ustaw na wigilijnym stole. Wokół nich rozłóż rajskie jabłuszka lub rozsyp błyszczące kuleczki. Nie zapomnij o czerwonych świecach, które dodadzą podniosłego charakteru i ciepła rodzinnej wieczerzy. Doskonałym pomysłem na świąteczną dekorację mogą być hiacynty. Ich niezwykły zapach, kolor i żywotność sprawia, że pasują do każdego stylu i na każdą okazję - w tym Święta. Wyjmij z doniczki kwitnącą roślinę, owiń wilgotną tkaniną cebulkę i wstaw do szklanego wazonu z bombkami.

Klasyczna choinka w wersji mini

Wiszący stroik pachnący lasem

Latarenka w angielskim stylu

mini choinka na święta Wiszący stroik świąteczny Świąteczna dekoracja - latarenka
Choinka to tradycyjna świąteczna roślina. Chyba nie ma domu w którym nie dekorowano by drzewka. Świerk biały 'Conica' i inne miniturowe iglaki to najlepsze rośliny na mini choinki. Takie proste drzewko daje wiele możliwości. Możesz powiesić na nim kolorowe ozdoby ale lepiej nie obwieszaj go nadmiernie błyskotkami bo piękne wygląda samo w sobie. Doniczkę wstaw koszyka lub do płóciennego worka i koniecznie obwiąż czerwoną kokardą aby kojarzyła się z prezentem. Dla podbicia efektu, przystrój ją szyszkami i figurkami. Jeśli zabraknie ci miejsca na stole i parapecie, umieść ozdoby pod sufitem. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnej jemioły. W wiszącej doniczce posadź kwitnące ciemierniki (możesz zastąpić je białą poinsecją lub cyklamenem). Koniecznie przystrój kwiaty szyszkami i świerkowymi gałązkami, aby pachniały lasem! Wykorzystaj starą laterenkę i stwórz z niej anglosaską (nieco rustykalną) dekorację. Nie potrzebujesz dodatkowych dekoracji. Golteria ozdobiona ciemnozielonymi liśćmi i czerwonymi koralami owoców doskonale zastępuje błyskotki. Czy potrzeba czegoś jeszcze?

Wieniec z orchidei

W blasku gwiazd

Świąteczny wieniec Świąteczny wieniec
Typowe świąteczne wieńce adwentowe wykonane są z gałązek świerka lub ostrokrzewu. Nasza propozycja wyłamuje się ze świątecznej tradycji, wprowadzając do niej trochę egzotyki. Mini falenopsisy doskonale rosną bez ziemi (jeśli będziesz je codziennie zraszać). Przypnij korzenie do konstrukcji z kolorowych patyczków i bombek. Taki storczykowy wieniec robi wrażenie, prawda? Oryginalnym pomysłem na świąteczną dekorację jest wykorzystanie i przystrojenie starych żyrandoli. Do szkieletu przymocuj ozdobnym drutem cięte poinsecje (łodyżki umieść w probówkach wypełnionych wodą). Świąteczny klimat dopełniają gałązki jodły i bombki. Nadaj aranżacji gwieździstego blasku i podświetl ją, dodając żarówki ledowe, które nie nagrzeją się i będą bezpieczne dla roślin.

Bombowe gwiazdki

Bombka z poinsecją Bombka z poinsecją Bombka z poinsecją
Przygotowanie tych dekoracji na choinkę jest niezwykle proste. Wypełnij mchem szklane bombki. Następnie umieść w nich wyjętą z plastikowej doniczki mini poinsecję. Pozostałą przestrzeń wypełnij dodatkowym mchem. Rośliny można z łatwością podlewać dzięki małym dziurkom umieszczonym na górze bombek. Gwiazdy można zawiesić z innymi dekoracjami na choince i cieszyć się ich pięknem przez całe święta.