Tuż przed Świętami zaczynają kwitnąć nietypowe kaktusy - grudniki, raczki i zygokaktusy. Wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej rośliny - schlumbergery, bardziej znanej jako kaktus Bożonarodzeniowy.

Bożonarodzeniowy kaktus. Schlumbergera
Kwitnące schlumbergery są doskonałym prezentem na Święta Bożego Narodzenia.

Niezwykłe kwiaty schlumbergery zdają się eksplodować z wierzchołków pędów. Kwitnące schlumbergery są doskonałą ozdobą na Święta Bożego Narodzenia oraz idealnym prezentem.

Wiele nazw jednego kaktusa

W każdym domu nazywa się go inaczej - grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek, a także filokaktus, epifylum zimowe, bierwion zimowy oraz róża bożonarodzeniowa. Prawidłowa nazwa botaniczna to schlumbergera zimowa (łac. Schlumbergera truncata).

Schlumbergera jest najprawdziwszym kaktusem, choć wyglądem nie przypomina kłujących kuzynów. Z dzikich gatunków hodowcy stworzyli wspaniałe kwitnące krzyżówki w różnych kolorach - białym, różowym, czerwonym, purpurowym i fioletowym, a nawet żółtym. Retro znowu modne

Choć przez lata do schlumbergery przylgnęła latka babcinego kwiatka, to doskonale odnajduje się także w nowoczesnych wnętrzach. Niestety jak wiele "babcinych roślin" została trochę zapomniana i niemal wyparta przez świąteczne "must have" zza oceanu - poinsecję czyli Gwiazdę Betlejemską. Jednak ostatnio popularność schlumbergery znowu rozkwita za sprawą przedświątecznej oferty supermarketów, gdzie można ją kupić za kilka złotych.

Schlumbergera. Dekoracja   Schlumbergera. Kwiat w doniczce   Schlumbergera we wnętrzu   Schlumbergera - ozdoby na Boże Narodzenie   Bożonarodzeniowy kaktus w doniczce
W czasie kwitnienia Schlumbergera nie lubi być przestawiana, nie lubi zmieniać miejsca. Jeśli nawet tylko obrócimy donicę, roślina może zareagować zrzuceniem pąków kwiatowych.

Kwiaty na Gwiazdkę

Nie bez powodu schlumbergera nazywana jest kaktusem Bożonarodzeniowym. Przez większość roku roślina pozostaje w uśpieniu, aby rozbłysnąć feerią barw tuż przed Świętami. Jej kwiaty pojawiają się w okresie krótkich dni i długich. Pierwsze rozkwitają już pod koniec listopada, a ostatnie utrzymują się nawet do lutego.

Schlumbergera
Bożonarodzeniowy kaktus. Schlumbergera.

By grudnik zakwitł w zimie, koniecznie musi przejść dwa okresy spoczynku - pierwszy na przełomie lutego i marca (wtedy go nie podlewamy, aż do momentu, gdy zacznie się marszczyć), drugi od sierpnia do października (trzymamy w chłodnym i ciemnym miejscu, przynajmniej przez 10 godzin dziennie). Jeśli nie zapewnimy roślinie takich warunków może nie zakwitnąć.

Ogrodnicy często sterują uprawą grudników, dlatego też już od października można kupić kwitnące okazy.

Bożonarodzeniowy kaktus. ABC pielęgnacji

Schlumbergera nie wymaga wiele. Doskonale będzie rosnąć na domowym parapecie pod warunkiem, że posadzimy ją w lekkim i przepuszczalnym podłożu (przesadzamy dopiero na wiosnę), ustawimy w jasnym miejscu (ale nie mocno nasłonecznionym), będziemy oszczędnie podlewać (gdy ziemia lekko przeschnie) i zapewnimy dwa okresy spoczynku (luty-marzec i sierpień-październik).

W czasie kwitnienia rośliny nie zmieniamy jej położenia, nie przenosimy w nowe miejsce, bowiem zareaguje zrzuceniem pąków kwiatowych. Po zakończeniu kwitnienia pędy tracą swój charakterystyczny połysk i zaczynają się kurczyć - nie martw się - to naturalny objaw, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku!