Mimoza, a inaczej Mimosa pudica, jest bardzo interesującą rośliną o dość niewielkich rozmiarach. Jest to roślina zaliczana do bylin o dość ciernistych pędach. Często spotkać ją można uprawianą w pojemnikach. Jest to niezwykle atrakcyjna roślina pod względem wizualnym, przez co wiele osób coraz chętniej się do niej przekonuje. Charakteryzują ją w szczególności różowawe kwiatuszki o kulistym kształcie. Co więcej, mimoza jest rośliną wyjątkową, gdyż jej listki zwijają się zaraz po ich dotknięciu.

Mimoza często mylona jest z inną rośliną - nawłocią. Mimo to jest jednak rośliną wartą zainteresowania, zwłaszcza iż bardzo łatwo się ją uprawia oraz pielęgnuje - warunki jej uprawy wcale nie są takie skomplikowane, dlatego także coraz chętniej spotyka się ją w wielu domach i nie tylko. Interesując się tą rośliną, warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej oraz poznać różne ciekawostki na jej temat. Jak wygląda mimoza, jak ją uprawiać i co należy zapewnić jej do prawidłowego oraz zdrowego wzrostu?

Mimoza - jak wygląda?

Mimoza wstydliwa jest to raczej niska roślina z rodziny bobowatych, pochodząca z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, Centralnej i Karaibów. Często może być ona nazywana również "śpiącą rośliną", „czułkiem wstydliwym” lub także "rośliną czułości". Nazwy te nie są jednak przypadkowe, gdyż powiązane są one z charakterystyczną właściwością tej rośliny.

Otóż cechą mimozy są jej specyficzne liście, które zwijają się i kurczą w reakcji na dotyk bądź także wszelkie drgania. Jest to spowodowane dokładnie regulacją wody w komórkach tej rośliny. Podczas gdy tej wody jest dużo, roślina może być sztywna, jednak kiedy wody jest mało - sytuacja się odwraca.

Co więcej, roślina ta może także reagować zwijaniem się listków nawet w wyniku nagłych zmian światła. Jej liście są podzielone na wiele drobnych listków o długości około 1-2 cm. W momencie, kiedy to roślina jest podrażniona, każdy z tych listków zwija się, tworząc efekt złożonych dłoni.

Mimoza jest zwykle niska i może osiągnąć do około 30 cm wysokości, jednocześnie mogąc rozprzestrzeniać się szeroko za pomocą swoich płożących się pędów. Oprócz swoich charakterystycznych liści roślina ta ma małe, różowe lub fioletowe kwiaty, które pojawiają się w kłosach na szczycie jej pędów.

Mimoza - ważne informacje

Mimoza jest sama w sobie bardzo dużą atrakcją, gdyż zwyczajnie przepięknie wygląda. Co ciekawe, roślinę tę w czasie od lata do jesieni zaczynają zdobić kuliste kwiatowe kulki. Jeśli chodzi o kwiaty mimozy, przypominają one malutki pomponiki w kolorze różowo-purpurowym. Roślina ta kwitnie w czerwcu i lipcu. Można z powodzeniem rozmnażać tę roślinę, gdyż rozmnaża się ona bardzo łatwo z nasion - szybko kiełkuje, a także równie prędko rośnie. Najlepiej jest siać nasiona mimozy pomiędzy lutym a kwietniem. Nasiona kiełkują dobrze w temperaturze około 20-23 stopnie Celsjusza, a więc w standardowej pokojowej temperaturze.

Warto wiedzieć, iż siewki powinny pokazać się już po dwóch bądź trzech tygodniach od wysiewu nasion. Nie ma potrzeby przycinania mimozy, można jednak przycinać zaschnięte zimą pędy. Warto nawozić mimozę raz na dwa tygodnie, stosując przy tym nawóz do roślin kwitnących bogaty w potas i rozpuszczalny w wodzie. Najczęściej roślina ta uprawiana jest jako jednoroczna roślina i tym samym usuwana jest jesienią zaraz po zakończeniu jej kwitnienia. Niestety nie warto zimować jej w ogrzewanych mieszkaniach, ponieważ źle ona znosi tak suche powietrze.

Mimoza - warunki uprawowe

Mimoza najlepiej czuje się w podłożu raczej żyznym i dobrze przepuszczalnym o lekko kwaśnym bądź obojętnym odczycie. Warto umiejscowić mimozę w dość jasnym miejscu, aczkolwiek nie powinna się ona znajdować w miejscu mocno nasłonecznionym. Dobrze sprawdzi się na przykład parapet, lecz w przypadku, gdy okno przesłonięte jest firankami.

Warto jednak pamiętać o tym, iż nie można trzymać mimozy na parapecie przy kaloryferze w sezonie grzewczym, gdyż nie poradzi sobie ona z tak suchym powietrzem. Warto więc rzeczywiście siać mimozę co rok, pozbywając się jej na jesień. Roślina ta potrzebuje umiarkowanego nawodnienia. Należy więc regularnie ją podlewać, pozwalając przy tym, by pomiędzy podlewaniami góra ziemi w doniczce zdążyła dobrze przeschnąć.

Podlewanie powinno odbywać się przy użyciu wody o temperaturze pokojowej. W pomieszczeniu, w którym znajduje się mimoza, powinna być także wyższa wilgotność, ponieważ są to wręcz idealne dla niej warunki. Można z łatwością o to zadbać poprzez spryskiwanie liści mimozy wodą, bądź także postawienie doniczki z rośliną na podstawce z wilgotnym żwirkiem.