Konwalia majowa to wyjątkowa roślina o drobnych, ale mocno pachnących kwiatach. Ze względu na swój delikatny wygląd i białą barwę kwiatów jest symbolem czystości i niewinności. To kwiat szczęścia, pomyślności i zgody, który pięknie wygląda na rabatach i w bukietach, a ze względu na swój wspaniały wygląd może być wręczony praktycznie na każdą okazję. Czy konwalie są pod ochroną? Czy konwalie są trujące? Czy można uprawiać konwalie w ogrodzie? Kiedy sadzić konwalie? Kiedy kwitną konwalie?

Konwalie majowe - piękne w ogrodzie i bukiecie  

Konwalie to wyjątkowe rośliny o dużych liściach i drobnych kwiatach zebranych w dzwonkowate kwiatostany. To, co wyróżnia konwalię majową to intensywny, słodki zapach, który roznosi się po całym pomieszczeniu. Te urocze rośliny łatwo można zebrać w kwiaty - wystarczy połączyć kilka sztuk i związać bez żadnych dodatków, a bukiecik będzie się pięknie prezentować.

Bukiet konwalii w wazonie wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby rośliny długo się utrzymały. Woda w wazonie powinna być codziennie zmieniana, a dodatkowo warto dodać do niej odżywkę lub łyżkę cukru i soli (proporcje 1:1) na każdy litr wody. Konwalia majowa może być uprawiana w ogrodzie - dość mocno się rozrasta, tworząc wspaniałe, dywanowe kobierce. Konwalie wspaniale wyglądają w naturalistycznych i nowoczesnych ogrodach zasadzone na rabatach, przy ogrodach skalnych i w towarzystwie innych roślin cieniolubnych.

Czy konwalie są pod ochroną?  

Wiele osób zastanawia się, czy konwalie są pod ochroną? Faktycznie kiedyś tak było, ale po nowelizacji przepisów o gatunkach chronionych w 2015 konwalia majowa została wykreślona ze spisu roślin chronionych. Dzięki temu konwalie można sprzedawać i zrywać, jednak tylko w teorii, gdyż ustawa o lasach zabrania niszczenia i zrywania roślin w nim rosnących. Trzeba przy tym pamiętać, że w naturze konwalie rosną praktycznie tylko w lasach mieszanych lub dąbrowach, a to oznacza, że chcąc pozyskać te wspaniałe rośliny, trzeba je kupić (najłatwiej dostać je na targach) lub uprawiać w ogrodzie.  

Uprawa konwalii w ogrodzie  

Jak wspomniano wcześniej, konwalie majowe doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie. Nie są zbyt wymagające, rosną na większości gleb i szybko się rozrastają, więc łatwo można je rozmnażać. Dodatkowo duża liczba odmian o różnej barwie kwiatów i liści sprawia, że konwalie mogą stanowić niezwykłą dekorację przez cały sezon.

Jak uprawiać konwalie w ogrodzie? Stanowisko dla konwalii  

Konwalie to rośliny cieniolubne, więc najlepiej rosną w miejscach cienistych i półcienistych (większa ilość słońca sprzyja lepszemu kwitnieniu). Jednocześnie miejsce powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru. Konwalia majowa lubi gleby próchnicze i żyzne, więc przed nasadzeniem roślin warto podłoże wzbogacić kompostem, torfem i obornikiem. To rośliny odporne na zmienne warunki atmosferyczne i niekorzystne czynniki zewnętrzne, a także przejściowe susze, więc ich uprawa jest bardzo prosta, a rośliny nadają się nawet dla początkujących ogrodników.  

Kiedy sadzić konwalie?  

Sadzonki konwalii można kupić w dobrym sklepie ogrodniczym lub poprosić o nie zaprzyjaźnionego ogrodnika, który ma je w swoim ogrodzie. Konwalie łatwo można pozyskać przez podział kłączy. Sadzenie roślin w kłączach do gruntu powinno odbywać się w październiku lub na początku listopada, jeśli jest ciepło.

W tym samym terminie dokonuje się podziału - rośliny należy ostrożnie wykopać, podzielić na mniejsze rośliny poprzez cięcie kłączy czystym i ostrym narzędziem, a następnie posadzić w przygotowanych dołkach w miejscu docelowym.

Konwalie z doniczek można sadzić od wiosny do jesieni, gdy ziemia nie jest zamarznięta. Konwalie sadzi się co 15 - 20 cm, aby roślina mogła swobodnie się rozrastać. Kłącza należy najpierw namoczyć, a potem umieścić je dość płytko, tylko na 3 - 5 cm głębokości.  

Pielęgnacja konwalii  

Konwalia majowa nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu, to warto o nie dodatkowo zadbać. W czasie suszy rośliny można delikatnie podlewać, uważając, aby ich nie przelać, a w październiku suche części rośliny trzeba przyciąć tuż nad podłożem. Raz w roku można podłoże zasilić kompostem, a raz 2 - 3 lata nawozem wieloskładnikowym o wysokiej zawartości wapnia.

Kiedy kwitną konwalie?  

Zapewnienie odpowiednich warunków sprawi, że na konwaliach pojawią się drobne kwiaty, które wspaniale wyglądają, szczególnie gdy konwalie porastają większy obszar. Kwitnienie konwalii uprawianych w gruncie odbywa się zazwyczaj w maju, ale ze względu na warunki pogodowe może się zdarzyć, że kwiaty pojawią się dopiero w czerwcu.  

Konwalie trujące - piękne, ale groźne kwiaty!  

Konwalia majowa to roślina o bardzo niewinnym wyglądzie i leczniczych właściwościach, a jednocześnie zawiera silne toksyny, które są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Co więcej, związki trujące znajdują się we wszystkich częściach rośliny: kwiatach, łodygach, liściach i soku, a ich największe stężenie jest w czerwonych owocach. Zjedzenie kilku owoców może zakończyć się śmiercią człowieka!

Toksyny zawarte w konwaliach działają na układ pokarmowy, moczowy i serce, więc są bardzo niebezpieczne. Oczywiście najwięcej szkód toksyny przynoszą dzieciom (zwłaszcza do 5. roku życia) i zwierzętom domowym, dlatego w domach i ogrodach, gdzie przebywają maluchy lub czworonożni przyjaciele lepiej zrezygnować z tych roślin. Małym dzieciom nie należy również dawać bukietów z konwalii.