W zależności od gatunku trawy ozdobne na tarasie mogą stanowić wyrazisty akcent lub stanowić harmonijne sielskie dopełnienie tarasowej aranżacji. Duża donica z kępą reprezentacyjnych wysokich traw ozdobnych, czy kilka doniczek z niskimi i średniowysokimi gatunkami? Oba pomysły są dobre, jednak najpierw warto sprawdzić, jakie trawy ozdobne można trzymać w doniczkach na tarasie.

Zagadnienia w artykule:
  • Czy można trzymać trawy ozdobne w donicach na tarasie?
  • Jakie trawy ozdobne na taras?
  • Niskie trawy ozdobne na taras
  • Wysokie trawy do donicy
  • Jak dbać o trawy ozdobne w donicach?

Czy można trzymać trawy ozdobne w donicach na tarasie?

Można, a nawet trzeba. Trawy ozdobne są bardzo dekoracyjne, dlatego świetnie prezentują się na tarasie zarówno jako pojedynczy soliter, umieszczony w dużej donicy lub skrzyni, jak i w kilku doniczkach jako kompozycja z bylinami. Co więcej, wysoko rosnące gatunki mogą zagwarantować nam prywatność na tarasie, osłonić od wiatru i zapewnić sporą dawkę relaksu, emitując uspokajający szum.

Jakie trawy ozdobne na taras?

Możemy zdecydować się na trawy ozdobne niskie, średniowysokie lub wysoko rosnące. Trawy ozdobne nie wymagają specjalnych zabiegów i działań pielęgnacyjnych, a niektóre gatunki raz posadzone w donicy, mogą przetrwać nawet kilkanaście lat.

Najważniejsze, aby wybrać gatunki, które będą odpowiednie na nasz taras, czyli przed zakupem należy zapoznać się z ich wymaganiami. Szczególnie ważne jest stanowisko, ponieważ większość gatunków dobrze czuje się w pełnym słońcu i w ich przypadku koniecznie trzeba pamiętać o podlewaniu, niektóre natomiast lepiej rosną w półcieniu.

Niskie trawy ozdobne na taras

Małe też może być piękne. Nisko rosnące trawy ozdobne to feeria wspaniałych barw i różnorodność gatunków. Można posadzić je w skupisku w jednej dużej donicy lub szerokiej niskiej misie, wtedy utworzą wspaniały zwarty roślinny dywan. Świetnie sprawdzą się na małych tarasach i balkonach.

 Kostrzewa sina - rośnie w gęste zbite kępy wąskich listków w kolorze niebieskim na wysokość do 30 cm. Ma niewielkie wymagania i wygląda bardzo reprezentacyjnie. Kwitnie od czerwca, a kwiatostany przyjmują barwę słomkowo-srebrzystą.

Turzyca Feather Falls - ma długie, zwisające łukowato dwubarwne zielone liście w kolorach bieli i zieleni. Osiąga maksymalną wysokość 45 cm, a fontannowy pokrój już od kwietnia zdobią kwitnące kłosy w kolorze żółtym. To niezwykle dekoracyjna trawa, idealna na taras.

Hakonechloa smukła All Gold - to trawa ozdobna pochodząca z Japonii. Tworzy obszerną kępę nieco szerszych źdźbeł, przypominających wąskie liście, opadające kaskadowo. Trawa występuje w pięknym energetycznym kolorze bardzo jasnej zieleni ze złotym tonem. Kwitnie od sierpnia do października, wydając lekko brązowe kłoski.

Sesleria jesienna - trawa wygląda wyjątkowo pięknie, kiedy kwitnie, czyli jesienią. Barwa jej wąskich i szorstkich strzelistych liści początkowo jest jasnozielona, jednak z czasem przechodzi w złocistą. Zwarte kępki dorastają do 30 cm wysokości. Jesienią nad liśćmi górują urocze kwiatostany w kolorystyce kremowo-białej. Średnio-wysokie gatunki traw do doniczki na taras Średnio-wysokie gatunki traw ozdobnych zachwycają kształtem liści oraz bogactwem barw wiech i kwitnących kłosów. Wprowadzają do przestrzeni tarasowej zachwycający element dźwięku, czyli znany wszystkim szum. Posadzone w dużej szerokiej donicy, stworzą piękne wyższe, ukwiecone kobierce.

Piórkówka japońska Hameln - dorasta z kwiatostanami do wysokości 90 cm, a podczas kwitnienia zachwyca puszystymi białymi kwiatostanami. Dekoracyjne są również wąskie długie liście, tworzące gęste obszerne kępy. Pięknie będzie prezentowała się na tarasie w dużej ceramicznej lub betonowej donicy.

Ostnica mocna Pony Tails - osiąga wysokość 60 cm i jest jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych. Delikatny zwiewny pokrój i intensywnie zielone wąskie nitkowate liście sprawiają, że trawa zjawiskowo kołysze się na wietrze. Długie jasnobeżowe liczne kwiatostany wyglądają jak koński ogon, a zasuszone używane są często do tworzenia bukietów.

Muhlenbergia capillaris - sama kępa tej trawy osiąga wysokość 50 cm, jednak podczas zjawiskowego kwitnienia trzeba liczyć się z wysokością 90 cm. Kwiatostany tej trawy są intensywnie różowe. To puszyste kłosy, które są zarazem gęste i zwiewne. Kwitnie od września i cieszy oczy widokiem różowego pióropusza przez 8 tygodni.

Rozplenica japońska Black Beauty - to powiew egzotyki na tarasie. Ta trawa ozdobna wraz z kwiatostanem osiąga wysokość do 120 cm. Szerokie liście o intensywnie zielonej barwie pod koniec sierpnia ozdabiają niebanalne kwiatostany. Puszyste podłużne szczotkowe poduszeczki o zabarwieniu fioletu i szarości są osadzone wśród przewieszających się liści. To oszałamiający widok.

Wysokie trawy do donicy

W przypadku wysokich traw można mieć obawy, że podmuch wiatru przewróci donicę. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w okazały solidny ozdobny pojemnik albo umieścić trawy w skrzyniach drewnianych lub betonowych. Widok wysokich kwitnących traw na tarasie wart jest milion dolarów. To one najlepiej osłonią taras przed wiatrem i sąsiadami. Z powodzeniem zastąpią pergolę, mogą jednak za bardzo zacienić taras, dlatego lepiej nie przesadzać ich z ilością.

Miskant chiński GRACILLIMUS - wysokość tej odmiany sięga 200 cm. Można by sądzić, że tak wysoka trawa będzie przytłaczająca na tarasie, jednak jej lekki i zwiewny pokrój przeczy tym teoriom. Żywo zielone wąskie liście tworzą zaokrąglony lekko kulisty pokrój, a puszyste wiechy kwiatów w kolorze różowo-brązowym cieszą oko aż do zimy.

Trawa pampasowa - pochodzi z Ameryki Południowej i bije rekordy popularności. Bukiety z kwiatostanów trawy pampasowej są modną dekoracją wnętrz, chętnie wykorzystywaną przez projektantów. Intensywnie zielone wąskie długie liście późnym latem przyozdobią okazałe puszyste wiechy kwiatostanów w delikatnych kolorach bieli, beżu, srebra lub różu. Dostępne są również odmiany o intensywnym zabarwieniu kwiatostanów.

Proso rózgowate - występuje w wielu odmianach, przy czym jedną z najwyższych jest odmiana Cloud Nine, dorastająca do 200 cm wysokości. Szybki wzrost i kwitnienie już w lipcu stanowią o dużej popularności tej rośliny. Zwarty, rozszerzający się ku górze pokrój przywodzi na myśl odwrócony stożek, a woskowate liście są w kolorze zieleni wpadającej w srebrzystoszary i niebieskawy odcień. Wysoką kępę ozdabiają rozproszone lekkie pierzaste wiechy w kolorze biało srebrzystym. Trawa wprowadza do przestrzeni tarasowej wyjątkowy sielski klimat.

Jak dbać o trawy ozdobne w donicach?

Niektóre gatunki traw ozdobnych są mrozoodporne, inne trzeba okrywać na zimę. Kolejną sprawą, o której należy pamiętać, jest skuteczny system odprowadzania wody z ziemi w doniczce, czyli warstwa drenażowa, która zapobiegnie gniciu i obumieraniu roślin. Rośliny należy zawsze wiosną nawozić i usunąć obumarłe pędy. To zrobienie miejsca na nowe źdźbła, które odwdzięczą się okazałym rozrostem oraz pięknie kwitnącymi kłosami i wiechami. 

Autor
Trawy ozdobne na taras - jakie gatunki można trzymać w doniczkach?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...