Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a z nią świąteczny nastrój, wyjątkowy wystrój mieszkania, tradycyjne potrawy i oczywiście rzeżucha. Nie może zabraknąć jej na naszym stole czy to w postaci łączki wysianej na talerzyku, czy też zielonego kobierca w ozdobnej doniczce. Sprawdź, kiedy wysiać ją, aby urosła do Wielkanocy i dowiedz się kilku ciekawych informacji o tej zdrowej i efektownej roślinie.

Zagadnienia w artykule:
  • Rzeżucha - zielony symbol Świąt Wielkanocnych. Skąd wzięła się tradycja?
  • Kiedy zasiać rzeżuchę, aby zdążyła urosnąć do Wielkanocy?
  • Jak posiać rzeżuchę? Poradnik krok po kroku
  • W czym zasiać rzeżuchę? Niebanalne pomysły na oryginalną oprawę rośliny
  • Prozdrowotne właściwości rzeżuchy

Rzeżucha - zielony symbol Świąt Wielkanocnych. Skąd wzięła się tradycja?

Rzeżucha w Wielkanoc utożsamiana jest z symboliką zmartwychwstania i budzenia się przyrody wiosną, czyli symbolizuje odrodzenie życia. Tradycja wysiewania rzeżuchy przed Wielkanocą sięga XVII wieku. To właśnie od tego czasu rzeżucha króluje na stołach jako łąka dla baranka, symbolizującego odkupienie, niewinność, przezwyciężenie zła i płodność.

Jednak to nie jedyna opcja wykorzystania rzeżuchy w Wielkanoc. Kobierce z rzeżuchy w soczystym odcieniu zieleni mogą stanowić bazę stroika, wypełnienie fantazyjnej wielkanocnej donicy oraz stać się wartościowym i pysznym dodatkiem do wielkanocnych potraw.

Kiedy zasiać rzeżuchę, aby zdążyła urosnąć do Wielkanocy?

Rzeżucha, choć zupełnie na to nie wygląda, pochodzi z rodziny kapustowatych, a jej „urzędowa” nazwa to pieprzyca siewna. W przeciwieństwie do innych kapustowatych rzeżucha wzrasta niemalże błyskawicznie. Już po 2-3 dniach ujrzymy pierwsze kiełki, a po 7 dniach od posiania możemy w pełni cieszyć się smakowitymi zielonymi listkami.

Okres wegetacji rośliny w warunkach domowych wynosi około 10 dni i jeśli przetrzymamy ją do tego czasu, kobierzec będzie wyższy. 

Jak posiać rzeżuchę? Poradnik krok po kroku

Akcesoria do wysiania rzeżuchy każdy z nas ma w domu. Potrzebna jest do tego wata kosmetyczna bądź płatki kosmetyczne lub gaza i talerzyk albo półmisek. Jeśli planujemy zasiać rzeżuchę w doniczce lub innym wysokim pojemniku, musimy zadbać o duże nawilżenie ziemi, często ją podlewając. Kupując nasiona rzeżuchy, warto kupić paczkę więcej, niż zamierzaliśmy, ponieważ roślinę wysiewa się bardzo gęsto.

1. Przygotowujemy talerzyk, na którym układamy grubszą warstwę waty lub płatków kosmetycznych. Opcjonalnie możemy użyć doniczki z ziemią.

2. Możemy uzyskać spektakularny efekt dekoracyjny w postaci kopca, jeśli na środku płaskiego talerzyka ułożymy do góry dnem mniejszy talerzyk i obłożymy całość przed wysianiem mokrymi ręcznikami i watą lub płatkami kosmetycznymi.

3. Obficie nawadniamy podłoże.

4. Na mokrym podłożu gęsto rozsypujemy ziarna rzeżuchy. Jeśli chcemy uzyskać ścisły kobierzec, ziarenka muszą leżeć dosłownie jedno obok drugiego.

5. Najlepiej przykryć naczynie przezroczystą pokrywką na czas kiełkowania rzeżuchy (2-3 dni), aby utrzymać stałą temperaturę.

6. Pamiętajmy o codziennym podlewaniu, aby podłoże cały czas było mokre.

W czym zasiać rzeżuchę? Niebanalne pomysły na oryginalną oprawę rośliny

Kreatywność domorosłych dizajnerów w tej kwestii nie zna granic. Do wysiania rzeżuchy możemy wykorzystać naczynia, które mamy w domu, czyli szklanki, talerze, patery, kieliszki, kubki, słoiczki, podstawki na jajka i miseczki. Za naczynie dla rzeżuchy mogą posłużyć również fantazyjnie przystrojone malunkami skorupki z połowy jajka lub pojemniczki po jogurtach albo serkach.

Jeśli jednak planujemy wykonać dekorację w sposób jeszcze bardziej efektowny, poszukajmy inspiracji w sklepach. Świetnie sprawdzą się ceramiczne doniczki w różnych kolorach, szklane transparentne niskie naczynia oraz pojemniki z tworzywa. Rozglądajmy się za niesztampowymi produktami, które wprowadzą do wnętrza nieco charakteru świątecznego i przytulności. Pojemniki na rzeżuchę w kształcie zająca, kurki, baranka lub skorupki jajka albo ażurowe delikatne osłonki na doniczki z pewnością wprowadzą do wnętrza świąteczny klimat.

Prozdrowotne właściwości rzeżuchy

Wyrazisty ostry smak rzeżuchy idealnie dopełnia zupy, sałatki, kanapki, twarożek i wszelkie przekąski z jajkami w roli głównej. To również cenne źródło mikroelementów i witamin. Bogactwo witaminy C zawarte w tej niepozornej roślince ma zbawienny wpływ na odporność organizmu, a witaminy z grupy A, B i K oraz żelazo, magnez, luteina, jod i wapń zawarte w rzeżusze z powodzeniem uzupełniają niedobory.

Właściwości antyoksydacyjne, odkażające i detoksykacyjne plasują rzeżuchę w czołówce roślin wykazujących znaczące właściwości prozdrowotne. Rzeżucha ma jeszcze jedną zaletę, którą docenią osoby dbające o szczupłą sylwetkę, mianowicie garść rzeżuchy, która wzbogaci smak potraw, zawiera tylko 3 kcal.

Autor
Ile rośnie rzeżucha? Sprawdź, czy zdążysz ją zasiać przed Wielkanocą!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...