Każda roślina potrzebuje światła, wody i wartości odżywczych w glebie. Jednak kluczem jest dobór właściwych proporcji dla konkretnego gatunku. Aby praca z roślinami była prawdziwą przyjemnością warto zainwestować w odpowiednie narzędzia. Na rynku pojawiła się nowa linia produktów Fiskars Urban Plant Care przeznaczona do pielęgnacji roślin doniczkowych. Dzięki nim sadzenie, przesadzanie, podlewanie roślin będzie prawdziwą przyjemnością.
Coraz więcej osób przykłada wagę do zdrowego stylu życia w zgodnie z naturą, zapraszając ją również do domu. Stąd też popularność trendu w urządzaniu domów opartego na rozwiązaniach zaczerpniętych z natury - czyli bophilic design. Jej elementem jest obecność roślin i tworzenie zielonych zakątków, nawet na najmniejszych przestrzeniach. O rośliny trzeba jednak umieć dbać - z głową!
Jak dbać o rośliny
Mówi się, że ktoś "nie ma ręki do roślin", a wcale nie chodzi tutaj o ręce. Trzeba mieć głowę do roślin! Znać ich potrzeby, obserwować je, być systematycznym i szybko reagować, gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy.
Oto pięć podstawowych zasad, o których powinniśmy pamiętać:
- PODLEWANIE - W większości przypadków sprawdza się zasada - lepiej zasuszyć roślinę niż ją przelać. W przypadku, gdy przesadzimy z ilością wody roślina zaczyna gnić. Gdy korzenie zaczynają być miękkie, lepkie i brzydko pachną szansa na uratowanie rośliny nie jest duża. W podlewaniu ważna jest systematyczność, lepiej jest podlewać rośliny częściej, a mniejszą ilością wody, niż rzadziej zalewać je litrami wody. Warto znać potrzeby swoich roślin - te co mają mięsistą strukturę, grube liście i magazynują wodę podlewamy znacznie rzadziej (nawet raz w miesiącu!) np. kaktusy i sukulenty. Rośliny co mają delikatne i cienkie liście np. paprocie, calatheę podlewamy znacznie częściej (szczególnie w okresie letnim - nawet 2 razy w tygodniu). Przed podlaniem rośliny zawsze trzeba sprawdzić stan gleby - najlepiej jest zanurzyć palec w doniczce lub wziąć całą roślinę w dwie dłonie i wyczuć jej ciężar - jeśli jest leciutka to znaczy, że ziemia przeschła i należy jej się podlanie.
- ŚWIATŁO - Możemy wydzielić różne strefy świetlne w naszym mieszkaniu. Najprostszy podział to światło bezpośrednie, rozproszone i półcień. Trzeba znać potrzeby swoich roślin, aby wiedzieć w jakim miejscu będzie im najlepiej. W pełnym słońcu poradzą sobie na pewno sukulenty, kaktusy. W świetle rozproszonym monstera, anthurium czy philodendron. Cieniolubne rośliny to np. aspidistra czy bluszcz. W momencie, gdy nasze mieszkanie ma bardzo mały dostęp do światła warto pomyśleć o żarówkach doświetlających.
- ZIEMIA - Najlepiej jest tworzyć własne mieszanki ziemi do konkretnych gatunków. Najważniejsze jest by ziemia była dobrze przepuszczalna. Najczęściej dodaje się do ziemi keramzyt i perlit we właściwych proporcjach. Dzięki nim polepszamy drenaż w naszej doniczce, zapewnimy odpowiednie warunki wzrostu i zdrowe korzenie. Inne dodatki jakie można dodawać do ziemi to np. włókno kokosowe dla roślin wilgociolubnych np. maranta, kalatea, ctenanthe, asparagus lub piasek do ziemi dla roślin sucholubnych t.j. kaktus, sansewieria, zamiokulkas, aloes.
- NAWÓZ - Dobrym nawozem do roślin doniczkowych jest nawóz uniwersalny lub nawóz przeznaczony specjalnie dla danej grupy roślin (np. kwiatów, paproci, ziół, sukulentów). Ważne jest, aby stosować nawóz zgodnie z zaleceniami producenta, unikając przekarmienia roślin. Wskazane jest również regularne przesadzanie (na jesień lub wiosnę) do świeżej ziemi oraz o rozmiar większej doniczce. Jeśli nie chcemy faszerować naszych roślin chemią to wspaniałą alternatywą jest biohumus.
- CZYSZCZENIE ROŚLIN - Ważnym elementem jest czyszczenie liści naszych roślin z osadzającego się na nim kurzu. Może on utrudniać prawidłowe funkcjonowanie procesów fotosyntezy, powodując zwijanie się liści lub zmniejszoną zdolność do przyswajania światła słonecznego. Gdy myjemy nasze rośliny zapobiegamy też pojawieniem się szkodników: brud na liściach może przyciągać szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki, które mogą zaszkodzić roślinie.
Nowości Fiskars do pielęgnacji roślin doniczkowych
Praca z roślinami będzie jeszcze przyjemniejsza, gdy zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia. Przykładem jest nowa linia Fiskars Urban Plant Care, w skład której wchodzą narzędzia do kompleksowej pielęgnacji roślin doniczkowych w domu, na balkonie czy tarasie. Wszystkie mieszczą się w praktycznym pojemniku. W zestawie znajdziemy niezbędne narzędzia do sadzenia i przesadzania roślin w doniczkach - czyli składaną matę do sadzenia oraz łopatkę o wysokich krawędziach bocznych zapobiegających rozsypywaniu się ziemi. Na każdym etapie wzrostu roślin przyda się również konewka (1,2 l) z pomiarem objętości i specjalną długą dyszą, która ułatwia precyzyjne podlewanie. Wsparcie w pielęgnacji gwarantuje także opryskiwacz do nawilżania i czyszczenia, który aplikuje roślinom delikatną, równomierną mgiełkę.
Natomiast porządek przy pracy z roślinami zapewni zestaw składający się z dwustronnej łopatki i szczotki do zamiatania ziemi. Co więcej - narzędzia Urban Plant Care wykonane są z tworzywa sztucznego pochodzącego częściowo (od 20% do 30%) z recyklingu co doskonale wpisuje się w dbałość firmy Fiskars o środowisko i zrównoważony rozwój. Dzięki nim stworzymy w naszym domu prawdziwą oazę.
Więcej informacji na: www.fiskars.pl