Pokaż mi, jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś. Wnętrze mieszkania nieubłaganie zdradza nasz status materialny, społeczny, zawodowy, a także indywidualny gust. Ale nie zawsze było to tak oczywiste.

W tradycyjnej kulturze ludowej - niezależnie od regionu - wnętrza i zgromadzone sprzęty miały pewne cechy wspólne. Każdy region wyróżniały jednak charakterystyczne detale, zwykle zdobienia.

Meble ludowe z Pomorza Zachodniego powstałe w XVIII i XIX wieku urzekają przede wszystkim bogactwem malowanych ornamentów roślinnych na ciemnoniebieskim lub ciemnozielonym tle.

Na wystawie malowanych mebli ludowych z Pomorza Zachodniego zobaczymy 3 zaaranżowane wnętrza mieszkalne z połowy XIX wieku: izbę z domu rybaka z pobrzeża Bałtyku, izbę z domu rolnika z okolic Pyrzyc i izbę z powiatu kamieńskiego (kultura rolniczo-rybacka).

Aby wnętrza były jak najbardziej autentyczne, oprócz tradycyjnie malowanych mebli znajdziemy tam również ceramikę, tkaniny, obrazy, pościel, narzędzia i sprzęty codzienne.

Wystawę uzupełniają fotografie archiwalne, obrazy, plany domostw oraz szablony do malowania mebli. Przygotowana wystawa po raz pierwszy prezentuje tak znaczną część kolekcji mebli malowanych.

Muzeum Narodowe w Szczecinie - Gmach Główny,
ul. Wały Chrobrego 3, Szczecin