Do 19 kwietnia 2012 roku w MiTo art café books przy ulicy Waryńskiego 28 w Warszawie można oglądać niezwykłe fotografie warszawskich mozaik.

Wystawa fotografii jest częścią akcji "Ratujemy mozaiki", której celem jest przywrócenie dawnej świetności mozaikom zdobiącym polską architekturę.

Zwłaszcza w powojennej Polsce chętnie zdobiono mozikami budynki instytucji i mieszkalne, wnętrza kawiarni i sklepów. Kolorowe, abstrakcyjne wzory
przyciągały wzrok przechodniów i ubarwiały nasze miasta.

Niestety, te niezwykłe dzieła sztuki są dziś często, przy okazji prac modernizacyjnych, skuwane lub ukrywane pod warstwą betonu i styropianu. Akcja "Ratujemy Mozaiki" ma na celu ochronę i przywrócenie blasku tym oryginalnym dziełom sztuki, aby mogły cieszyć oczy kolejnych pokoleń Polaków. W końcu nie wszystko, co powstało w czasach PRL należy zniszczyć i zapomnieć. 

Pomysłodawcą akcji "Ratujemy Mozaiki" jest Ceramika Paradyż, która zaprosiła do współpracy Fundację Architektury. Gospodarzem wystawy fotografii zaś - MiTo - kawiarnia, księgarnia i galeria zarazem - jedno z pierwszych miejsc w Polsce, w którym można zobaczyć ciekawe prace młodych artystów, napić się kawy, kupić książkę czy skorzystać z tabletu.

W nowoczesnych wnętrzach MiTo do 19 kwietnia będzie można zobaczyć 24 zdjęcia pięknych, warszawskich mozaik. Autorem fotografii jest Michał Radwański.

MiTo art café books
ul. Waryńskiego 28, Warszawa

źródło i zdjęcia: Ceramika Paradyż