W ramach Łodź Design Festival 2012 zobaczymy efekty programu WYMIANA 2012 - fotografie i filmy ukazujące pracę polskich i gruzińskich designerów oraz stworzone przez nich przedmioty w mieszkaniach osób, dla których zostały zaprojektowane.

W czerwcu 2012 roku grupa gruzińskich artystów i projektantów odwiedziła Warszawę. Dwa miesiące później polscy twórcy pojechali z rewizytą do Tbilisi. Wspólnie weszli do opustoszałych hal produkcyjnych nieczynnych fabryk, by na moment przywrócić im życie.

Ze znalezionych w magazynach elementów seryjnej produkcji i porzuconych odpadów stworzyli unikatowe obiekty. Funkcja i rodzaj przedmiotów nie były przypadkowe - zaprojektowano je zgodnie z potrzebami ostatnich pracowników Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie i przetwórni papieru Paper Plus w Tbilisi. Ostatecznie trafiły do ich domów. Nie był to jednak podarunek, tylko WYMIANA.

Bilans tej WYMIANY prezentuje wystawa, którą oglądać mozna było najpierw w CSW w Warszawie, a teraz gości na największym polskim festiwalu designu w Łodzi. Podobna odbędzie się także w Tibilisi.

Projektanci i artyści podczas spotkań z pracownikami fabryk mieli okazję skonfrontować różne sposoby patrzenia na przedmiot, produkcję i projektowanie. To, co przemysłowe i seryjne, zestawić z tym, co manualne i jednostkowe. Designerzy, sięgając po śrubkę, lusterko, koło zębate, samochodową szybę czy wstęgę papieru, starali się ujawnić drzemiący w nich potencjał.

Jak stworzone przez nich przedmioty wpisały się we wnętrza mieszkań w Warszawie i Tbilisi? To właśnie ilustrują zdjęcia i filmy Pawła Heppnera, które zobaczymy na wystawie.

W projekcie WYMIANA 2012 wzięli udział: AZE design, Ana Beridze, Shota Demetrashvili, Galaqtion Eristavi, GANG design i Paulina Pankiewicz, Bessa Kartlelishvili, Kompott, Miranda Motskobili, Tamar Muskhelishvili, Marta Niemywska i Dawid Grynasz, Aleksi Soselia, Studio Rygalik.

Kuratorzy: Edyta Ołdak, Ewa Solorz, Ewa Gorządek

źródło i zdjęcia: Pfleiderer - sponsor wystawy