Łódź Design Festival 2012 to największa polska impreza związana z designem, dziedziną, która najpełniej łączy to, co dla Łodzi najbardziej charakterystyczne: przemysł i nowoczesność.

W czasach PRL-u Łódź była polskim zagłębiem tekstylnym, do którego jeździło się na zakupy odzieżowe. Od kilku lat pracuje na wizerunek centrum kulturalnej awangardy, której korzenie tkwią w przedwojennej działalności Władysława Strzemińskiego i zainicjowanej przez niego międzynarodowej kolekcji sztuki a.r. Dlatego nie dziwi, że to właśnie tu odbywa się Łódź Design Festival 2012.

Mowa tu o Międzynarodowym Festiwalu Designu - Łódź Design Festival, który odbywa się już po raz szósty. Tym razem organizatorzy szczególnie podkreślają rolę symbiozy nauki i designu, dlatego do udziału w imprezie zaprosili projektantów czerpiących z takich dziedzin jak antropologia, kulturoznawstwo, filozofia czy fizyka.

W ramach programu głównego przygotowano trzy wystawy: "The Future is Stupid" prezentującą innowacyjne rozwiązania i niebanalne przedmioty zaprojektowane, by zmieniać świat na lepsze, "Punkty widzenia - punkty siedzenia", gdzie zobaczymy szesnaście par obiektów: eksponatów i towarzyszących im siedzeń, a także "Kto Ty jesteś?" - ekspozycję, na której znajdziemy prace projektantów polskiego pochodzenia żyjących i odnoszących sukcesy za granicą, a nieznanych w Polsce. Koniecznie trzeba obejrzeć także dwie wystawy konkursowe: "must have" - promującą rodzime projekty wyłonione w specjalnym plebiscycie, oraz "make me!", gdzie zapoznamy się z propozycjami młodych projektantów z całego świata.

Ale Łódź Design Festival to nie tylko wystawy. Jak co roku odbędą się także wystawy, warsztaty, wykłady i prezentacje. Organizatorzy nie zapomnieli nawet o dzieciach - projekt Edukreacja. Spotkanie dzieci z designem udowodni, że najlepszą formą nauki jest zabawa. A najlepszą formą poznania najciekawszych trendów we wzornictwie jest wyprawa do Łodzi na festiwal designu!

Łódź Design Festival 2012

Gdzie: Łódź Art Center
ul. Tymienieckiego 3, Łódź

Kiedy: 18-28 października

www.lodzartcenter.com

zdjęcie wprowadzające: Chmara. rosinke, "Mobile Hospitality", wystawa "Kto Ty jesteś?"