Wzruszające, szokujące, prawdziwe. Takie są fotografie zgłaszane do World Press Photo - najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej, organizowanego od 1955 roku.

Międzynarodowe jury ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych, agencje, gazety i magazyny z całego świata. Do konkursu World Press Photo można zgłaszać zarówno fotografie pojedyncze, jak też ich serie. Rozpatrywane są one w dziewięciu kategoriach: Zdjęcie roku, Wydarzenia, Ludzie, Sport, Życie współczesne, Życie codzienne, Portret, Sztuka i rozrywka, Natura.

Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno fotografów, jak i publiczności, która ma możliwość obejrzenia nagrodzonych zdjęć na specjalnej wystawie. Ekspozycję pierwsi oglądają mieszkańcy Amsterdamu, gdzie odbywa się wręczenie nagród. Potem okazję zobaczenia tych wyjątkowych zdjęć mają widzowie z innych krajów, także z Polski - tym razem w krakowskim Bunkrze Sztuki i w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

W tym roku w konkursie World Press Photo wzięło udział ponad 5 tysięcy fotografów ze 124 krajów. Nagrodę główną dostał Hiszpan Samuel Aranda za zdjęcie ukazujące kobietę trzymającą w ramionach syna, rannego w czasie zamieszek w jemeńskim Sanaa, w październiku 2011 roku.

II nagroda w kategorii Ludzie w wiadomościach (zdjęcie pojedyncze) przypadła młodemu fotoreporterowi Tomaszowi Lazarowi. Trzecią nagrodę w kategorii Sport otrzymał natomiast inny Polak, Tomasz Gudzowaty, wielokrotnie zresztą honorowany w konkursie World Press Photo, który sfotografował meksykańskie zapasy zamaskowanych zawodników.