W tym roku mija setna rocznica urodzin Erny Rosenstein - poetki i malarki, wybitnej przedstawicielki polskiej awangardy. Z tej okazji poznańska galeria Art Stations przygotowała wystawę poświęconą tej niezwykłej artystce.

Zobaczymy tu rzadko pokazywane prace Erny Rosenstein - obrazy, rysunki i obiekty, pochodzące z kolekcji Grażyny Kulczyk i wielu innych muzealnych oraz prywatnych zbiorów z całej Polski.

Erna Rosenstein współtworzyła II Grupę Krakowską, wraz z Tadeuszem Kantorem, Marią Jaremą, Jonaszem Sternem. W Warszawie była związana ze środowiskiem Mirona Białoszewskiego, przyjaźniła się z Henrykiem Stażewskim i Edwardem Krasińskim. Malowała obrazy inspirowane surrealizmem, tworzyła obiekty z tworzyw sztucznych, odpadów i fragmentów przedmiotów. Sztuka była dla niej rodzajem intuicyjnego zapisu. Mówiła: "ekran do wyświetlania myśli istnieje od dawna - i jest nim właśnie malarstwo".

Jej twórczość, mówiąca o cielesności, zmysłowości i kobiecości antycypowała wątki feministyczne, które pojawiły się w późniejszej sztuce kobiet. Artystka zaczęła być rozpoznawalna po swojej wystawie indywidualnej w warszawskiej Zachęcie w 1967 roku. Aranżację ekspozycji przygotował Tadeusz Kantor, projektując między innymi instalację "mechanizm-organizm", służącą do prezentacji mniejszych prac artystki.

Do tamtej scenografii nawiązuje obecna wystawa w Poznaniu, która ma na celu także przybliżenie mniej znanych lub pomijanych wątków twórczości Erny Rosenstein.