Chcesz się nauczyć szyć, filcować, odnawiać meble? A może jesteś w takich rzeczach ekspertem? Ogólnopolski Tydzień DIY (zrób to sam!) z DaWanda to mnóstwo warsztatów różnych technik rękodzieła. Możesz wziąć w nich udział albo je poprowadzić. Zapraszamy!

DIYstroy hate, create love! - pod takim hasłem już w poniedziałek 20 maja 2013 roku rusza Ogólnopolski Tydzień DIY, czyli "zrób to sam". Aż do niedzieli 26 maja w całym kraju odbędą się warsztaty różnych technik rękodzieła. Będzie można się nauczyć szycia, odnawiania mebli, tworzenia biżuterii, zabawek i przerabiania ubrań.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne, uczestnicy pokrywają jedynie koszt materiałów - nie więcej niż 15 zł od osoby. Zgłaszać można się do 20 maja.

Organizatorem warsztatu może być każdy, kto zna się na technikach tworzenia (lub przerabiania) i chciałby pokazać je innym. Są to zarówno projektanci z pracowni autorskich z całej Polski, jak i osoby prowadzące warsztaty w lokalnych domach kultury. Swoją propozycję warsztatu można zgłosić na stronie akcji.

Idea i ruch DIY ("do it yourself", czyli zrób to sam) narodziły się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Promowały kreatywne podejście do przedmiotów: tworzenie i przerabianie zamiast ciągłego kupowania, samodzielnie, a więc bez pomocy fachowców.

W ostatnich latach znaczenie terminu DIY znacznie się poszerzyło i rozwinęło. Technik DIY jest kilkadziesiąt: od tworzenia ceramiki czy biżuterii, przerabiania ubrań po nadawanie przedmiotom nowej funkcji - jak np. meble z palet drewnianych.

Tydzień DIY ma na celu prezentację tych technik i lokalnych projektantów, zachęcenie do kreatywności oraz odkrycie zapomnianych sposobów na "zrób to sam".

Więcej informacji na stronach www.tydzienDIY.pl i DaWanda.pl 

Inicjatorem Ogólnopolskiego Tygodnia DIY jest portal DaWanda.pl, a patronat honorowy nad akcją objęło Narodowe Centrum Kultury. Partnerem jest Artsfera.

źródło i zdjęcia: DaWanda.pl