Uzdrowicielki, wizjonerki, zielarki, bajarki, szamanki i wiedźmy to nie tylko bohaterki dawnych legend i opowieści. Kobiety o niezwykłej mądrości i mocy wciąż są wśród nas. Przybliża je nam wystawa Katarzyny Majak w Galerii Bielskiej BWA - druga w tym roku odsłona multimedialnego projektu "Kobiety Mocy".

Na wystawie zobaczymy fotografie - portrety kobiet praktykujących w Polsce pogańską i neopogańską duchowość. Są wśród nich uzdrowicielki, wizjonerki, zielarki, bajarki, szamanki i wiedźmy, dla których źródłem wiedzy i mocy jest kontakt z naturą. Oprócz fotografii Katarzyna Majak prezentuje filmy, na których zarejestrowała rytuał szamański, oraz fragmenty nagrań rozmów ze spotkanymi na Podlasiu szeptuchami. 

Bohaterki projektu "Kobiety Mocy" reprezentują takie nurty jak: Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Ukazując je, artystka przypomina, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, wywodzące się z dawnych rodzimych przekazów, a także inspirowane naukami Indian Ameryki Północnej, szamanów z Peru i nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z Matką Ziemią.


Katarzyna Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, często z atrybutami takimi jak: muszla, fajka, pióro, włókna lnu.

Projekt "Kobiety Mocy" jest efektem ponad rocznej pracy badawczej, na którą artystka otrzymała stypendium MKiDN.
 Wystawa była prezentowana, m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku, Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie, Central European House of Photography w Bratysławie, na wystawie 31. Women in Art Photogragraphy w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku, oraz w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Więcej informacji na stronie www.kobietymocy.com.