Na trzy letnie miesiące w Galerii Plenerowej warszawskich Łazienek rozgościła się kultura francuska. Jeśli jesteście ciekawi, co wspólnego ma plakat znad Sekwany z polską szkołą plakatu, koniecznie odwiedźcie cykl wystaw "Francuski Plakat Kulturalny".

Przez cały weekend od 12 do 15 lipca 2013 roku na ogrodzeniu warszawskich Łazienek przy Al. Ujazdowskich zostaną pokazane równocześnie plakaty Michela Bouveta oraz Alaina Le Querneca - wybitnych grafików francuskich związanych z polską szkołą plakatu. Okazją do tej podwójnej ekspozycji będzie zakończenie wystawy prac Michela Bouveta oraz wernisaż kolejnej - Alaina Le Querneca

Obydwaj francuscy artyści, to wybitni współcześni graficy. Łączy ich nie tylko kraj pochodzenia, ale także fascynacja polską szkołą plakatu. Zarówno Alaina Le Querneca, jak i Michela Bouveta zainspirowało charakterystyczne dla polskich plakacistów swobodne przekraczanie tradycyjnych zasad w projektowaniu. W pracach obu artystów widać perfekcję w przekształcaniu zadanego tematu w syntezę graficzną oraz wolność w stosowaniu środków plastycznych.

Prezentacja plakatów w Galerii Plenerowej, czyli na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie od strony Al. Ujazdowskich, daje możliwość obejrzenia ich w przestrzeni publicznej, a więc miejscu, z myślą o którym były tworzone.

Większość z prezentowanych plakatów Michela Bouveta i Alaina Le Querneca powstała na zlecenie instytucji kultury i dotyczy zapowiedzi przedstawień teatralnych i baletowych, sztuk operowych, koncertów czy wydarzeń muzealnych. Znaczna część, jak zlecenia dla dziennika "Le Monde", odnosi się do problematyki polityczno-społecznej. Wszystkie plakaty jednak, dzięki uniwersalnemu językowi sztuki, są zrozumiałe dla każdego odbiorcy.

Wystawom francuskiego plakatu towarzyszą katalogi zaprojektowane przez profesora Macieja Buszewicza - kierownika Katedry Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.

Wystawy w ramach cyklu "Francuski Plakat Kulturalny":

Michel Bouvet  - 31 maja - 15 lipca 2013

Alain Le Quernec  - 12 lipca – 1 września 2013