Już po raz dziesiąty wydano album Colour Futures, w którym eksperci marki Dulux prezentują wiodące kolory i trendy na nadchodzący rok. Jakie kolory wnętrz będą najmodniejsze w 2014?

Morze Możliwości - tak nazywa się morski odcień, który eksperci marki Dulux wybrali Kolorem Roku 2014. Wyrazisty i wszechstronny, ma symbolizować uwalnianie potencjału, który kryje się w nas samych, w naszych relacjach z ludźmi, w przedmiotach codziennego użytku lub w budynkach, które mijamy po drodze.

Dulux Kolor Roku 2014 we wnętrzach

- Morski odcień zieleni o nazwie Morze Możliwości (nr P0.20.40 w systemie Dulux Colour Mixing System) we wnętrzach idealnie łączy naturalną harmonię zieleni ze spokojem błękitu. Jest wyrazisty, ale wyjątkowo wszechstronny i doskonale sprawdza się w różnych, nawet bardziej odważnych połączeniach kolorystycznych - zapewnia Danuta Baprawska, ekspert ds. koloru marki Dulux.

- Morski idealnie komponuje się z odcieniami różu oraz ciepłą, żółtą ochrą - dodaje Karolina Chmielnik-Dubaj, stylistka wnętrz. - Bez obaw można połączyć go z innymi odcieniami morskiego turkusu, zieleni lub błękitu. Osiągniemy w ten sposób połączenia harmonijne, najmodniejsze w nadchodzącym roku - podpowiada.

Zespół Colour Futures™ zaprezentował także pięć trendów kolorystycznych odzwierciedlających aktualne tendencje w urządzaniu wnętrz:

Cicha rewolucja - paleta kolorów dla minimalistów

Cicha rewolucja to trend subtelny i wyrafinowany. Tutaj kolor nie musi krzyczeć, byśmy go zauważyli. Gustownie łączy minimalizm z klasyczną elegancją. Cicha rewolucja to paleta kolorów, w której delektujemy się delikatną grą odcieni i tekstur, balansując pomiędzy bielą i bogactwem neutralnych barw. Kolory te kojarzą się z ciszą i spokojem, budując we wnętrzu przestrzeń dla odpoczynku i pracy twórczej. Zgodnie z maksymą: mniej znaczy więcej!

Margines dowodu - konkretna paleta kolorów

Widać w niej ducha naszych czasów, w których kierunek wyznaczają symbole, znaki, infografiki. Graficzne wskazówki i punkty odniesienia ułatwiają organizację codziennego życia i chronią przed chaosem. Podobnie geometryczna ikona czy typograficzny motyw porządkują wnętrze, jednocześnie dodając mu dynamiki. Trend Margines dowodu  nawiązuje do stylistyki biurowej i loftowej, w której surowość materiałów łagodzą dodatki i dekoracje ścienne. Paleta kolorów to zestaw barw neutralnych, błękitów i granatów o nasyconym, męskim charakterze. Dynamiki dodaje dodatek ciemnej ochry i intensywnych czerwieni.

Miejski folk - swojska paleta kolorów

W niepewnych czasach wracamy do tego, co znamy i rozumiemy. Sztuka ludowa na całym świecie bardzo się różni, ale widać w niej wspólny mianownik - poczucie ciepła i wspólnoty, proste wzornictwo i nasycone kolory. Paleta kolorów Miejski Folk próbuje uchwycić tę pozytywną, sielską aurę i pokazać ją we współczesnej, skondensowanej formie. Stąd zestawienie żywych, przyjaznych kolorów, które sprawiają wrażenie swojskich i znajomych, choć wciąż odkrywamy je na nowo.

Tajemniczy ogród - paleta kolorów dla romantyków

To powrót  do piękna i magii natury. Wnętrza urządzone zgodnie z tym trendem zdają się spowite ulotnymi, subtelnymi barwami, które ożywiają subtelne i niejednoznaczne kwiatowe motywy. Paleta kolorów Tajemniczy ogród nawiązuje do wciąż modnych stylów skandynawskiego, prowansalskiego i rustykalnego. Barwy subtelne, wygaszone, otoczone delikatnymi, wyraźnie kobiecymi ornamentami tworzą wnętrze pełne tajemnicy i wieloznaczności.

Zrób to teraz - trend kolorystyczny 2014, Dulux

Zrób to teraz! - dynamiczna paleta kolorów

Istna eksplozja stylów i kolorów! Zrób to teraz! to trend, który pulsuje energią i entuzjazmem, zachęca do działania - tu i teraz - bo po co odkładać życie na później. Wnętrza w stylu Zrób to teraz! to wysokooktanowy miks kolorów i wzorów, gdzie wszystko może się zdarzyć. Bawimy się kolorem, materiałami, formą i przestrzenią, uwalniając potencjał i energię.

źródło i zdjęcia: Dulux