Wybór dywanu do eleganckiego nowoczesnego wnętrza bywa problemem. Ręcznie tkany pers nie pasuje, więc czym go zastąpić? Może ekskluzywnym dywanem ze skóry?

Holenderska marka Alphenberg od lat specjalizuje się w klejonych okładzinach podłogowych i ściennych z naturalnej skóry, ale pomysł na skórzane dywany narodził się w tym roku.

Przygotowywane są na zamówienie z najlepszych jakościowo skór rodem z Włoch. Producent nie narzuca klientom konkretnych wzorów. Dywan zszywany jest z kawałków skóry niczym patchwork, więc to my decydujemy nie tylko o kształcie i wymiarach dywanu, lecz także o rodzaju i kolorystyce skór, wzorze toczonym na ich powierzchni, a nawet o kolorze przeszyć. Jest w czym wybierać, bo Alphenberg dysponuje kilkunastoma rodzajami skóry, bogatą paletą barw oraz ponad tysiącem autorskich wzorów tłoczeń.

We wnętrzach, w których królują szlachetne naturalne materiały, jak drewno, piaskowiec czy naturalne lny, najlepiej prezentować się będą dywany ze skór matowych z kolekcji Tundra, natomiast ultranowoczesnych klimatach, pośród stali, szkła i plastików, doskonale odnajdą się połyskujące skóry z kolekcji Pampas.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stworzyć patchwork z obu rodzajów skór, bawić się ich wzorem i kolorystyką. Taki fantazyjnie skomponowany dywan ze skóry może stać się wówczas główną ozdobą salonu lub reprezentacyjnego holu.

Dywanom ze skóry Alphenberg niestraszne są plamy z wody i innych płynów. Dzięki zabezpieczeniu woskiem lub parafiną są odporne na wnikanie zabrudzeń w strukturę skóry i na odkształcanie. Dlatego pielęgnacja dywanu jest niezwykle prosta i zajmuje niewiele czasu. Czyścimy go podobnie, jak kamień lub płytki ceramiczne - odkurzamy, a następnie przecieramy wilgotną szmatką.

źródło i zdjęcia: Alphenberg