Trzecia planeta w Układzie Słonecznym, wierzchnia warstwa skorupy ziemskiej, kraina geograficzna, grunt, gleba. "Ziemia" jest terminem wieloznacznym i niosącym ze sobą różne znaczenia symboliczne.

Nie dziwi więc, że inspiruje artystów. I to na różne sposoby. Jest nawet gatunek sztuki o nazwie land art. Powstał w latach 60. XX wieku i obejmuje prace oraz działania artystyczne związane z naturą i krajobrazem. Jedną ze słynniejszych realizacji tego nurtu jest "Spiralna grobla", którą w roku 1970 roku usypał u brzegu Wielkiego Jeziora Słonego w stanie Utah Robert Smithson.

Z lotu ptaka wyglądało to imponująco! Po spirali o długości pół kilometra można było spacerować, mając wrażenie, że chodzi się po jeziorze. Niestety po kilku latach poziom wody się podniósł i grobla zniknęła. Pojawiła się od tego czasu raz, kiedy akurat było trochę mniej wody w jeziorze, ale potem znowu schowała się pod jego taflą, potwierdzając, że naturę trudno jest opanować, nawet sztuce.

Refleksja nad ziemią i środowiskiem naturalnym stała się teraz tematem przewodnim wystawy prezentowanej w Muzeum Współczesnym Wrocław. Zobaczymy tu sztukę eksponowaną w krajobrazie, flagę Ziemi, a nawet Księżyc.