Masz ciekawe pamiątki związane z polską wódką? Powstające w Centrum Praskim Koneser w Warszawie pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki czeka na eksponaty. Za najciekawsze przedmioty będą nagrody pieniężne!

11 marca 2015 r. ruszyła akcja zbierania eksponatów zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska Wódka, patrona nowo powstającego muzeum. Jest to zachęta dla wszystkich do tworzenia ekspozycji, dzięki której powstanie jedyna w swoim rodzaju ekspozycja poświęcona narodowemu trunkowi Polaków. 

- Polską wódkę należy traktować w kategoriach dobra narodowego. Wytwarzana od ponad 600 lat na naszych ziemiach, nierozerwalnie wpisała się w polską historię i obyczaje. To alkohol najwyższej jakości i jeden z nielicznych polskich produktów rozpoznawalnych i cenionych na całym świecie. Mamy więc powody do dumy i podobnie jak inne kraje powinniśmy chwalić się i promować nasz narodowy trunek. Dlatego zapraszamy wszystkich Polaków, by dołożyli swoją "cegiełkę" do powstania Muzeum Polskiej Wódki, pierwszej i jedynej takiej instytucji na świecie - mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, patrona muzeum.

Dla osób, które przekażą najbardziej atrakcyjne przedmioty przewidziano nagrody pieniężne. Akcja potrwa do 31 maja br.

Poszukiwany/Poszukiwana - jakie eksponaty można ofiarować Muzeum Polskiej Wódki?

1. Plakaty, reklamy, foldery związane z polską wódką z lat 1900-1990

2. Zagraniczne reklamy polskich wódek, ze szczególnym uwzględnieniem marki Wyborowa, z lat 1900-1990

3. Etykiety i butelki polskich wódek czystych, ze szczególnym uwzględnieniem marek Wyborowa i Luksusowa, z lat 1900-1990

4. Etykiety i butelki polskich wódek gatunkowych z lat 1900-1990

5. Książki oryginalne dotyczące technologii produkcji polskiej wódki z okresu od XVIII do XX wieku

6. Kolumna destylacyjna z gorzelni - miedziana

7. Zdjęcia i historie polskich rodów gorzelniczych

8. Zdjęcia bali, rautów, gdzie uwidoczniona jest polska wódka z lat 1900-1990.

Eksponaty można zgłaszać poprzez aplikację umieszczoną na profilu Muzeum Polskiej Wódki na Facebooku, umieszczając w formularzu opis eksponatu, jego historię oraz zdjęcie. Tak wypełnione zgłoszenie trafi do rąk organizatora, który po zakończeniu akcji wybierze z nadesłanych propozycji te, które spełniają merytoryczne i jakościowe wymogi określone przez zespół pracujący nad ekspozycją muzeum. Można również wypełnić formularz drogą telefoniczną i wysłać zdjęcia pocztą.

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybierze i nagrodzi 3 laureatów - nagrodą pieniężną o wysokości 1000 zł oraz 10 uczestników kwotą 200 zł. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na uroczyste otwarcie muzeum, które planowane jest w 2017 roku.

Muzeum Polskiej Wódki mieści się na warszawskiej Pradze Północ w postindustrialnych budynkach z czerwonej cegły, gdzie przez wiele lat działała Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser". Prace nad jego powstaniem są zaawansowane. Logotyp zaprojektował znany artysta plastyk Andrzej Pągowski. Koncepcję wystawy, zakładającą połączenie tradycyjnych sposobów ekspozycji i najnowszych rozwiązań multimedialnych, przygotowała zaś renomowana pracownia architektoniczną NIZIO DESIGN INTERNATIONAL.

Z wykorzystaniem archiwalnych materiałów, które zachowały się m.in. w prowadzonych od pokoleń gorzelniach, a także z eksponatów przekazanych w ramach akcji Poszukiwany/Poszukiwana, powstanie ekspozycja prezentująca ponad 600–letnią historię wytwarzania narodowego trunku Polaków i jego związku z polską tradycją i kulturą.

źródło i zdjęcia: Stowarzyszenie Polska Wódka