Jakiś czas temu donosiliśmy o sensacyjnej sprzedaży, za 2,5 miliona funtów, pewnego łóżka. Dla przypomnienia: nie był to żaden zabytkowy mebel wyjątkowej roboty, ale całkiem współczesny sprzęt należący do artystki Tracey Emin.

Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach artysta sztukę zrobi ze wszystkiego, nawet z własnego łóżka. Zwłaszcza jeśli pogrążony w depresji spędził w nim długie godziny, oddając się różnorodnym nałogom i przyjemnościom, a potem zupełnie nie miał ochoty na sprzątanie.

Co jeszcze można robić w łóżku i z łóżkiem? Na to pytanie odpowiada wystawa trwająca w wiedeńskim Belwederze, nosząca tytuł "Bezsenność". Zaprezentowano tu łóżka w wielorakich kontekstach. Oglądamy narodziny, miłość, samotność, przemoc, zbrodnie, choroby, śmierć, politykę, a także gry z samą formą łóżka. Dzieła współczesne wchodzą w dialog z przedstawieniami dawnymi. Obok XV-wiecznego obrazu ukazującego "Narodziny Marii" czy uwiecznionej przez XVII-wieczną malarkę Artemisię Gentileschi "Judyty ścinającej głowę Holofernesa" zobaczymy między innymi dzieła takich twórców jak Goya, Klimt, Duchamp, Araki, Freud czy Hirst.