Galeria sztuki współczesnej van Rij znajduje się w miejscu niezwykłym, jakim jest stara manufaktura porcelany w Ćmielowie. Tym razem ta postindustrialna przestrzeń stała się tłem dla prac Moniki Osieckiej, rzeźbiarki i pisarki, która obchodzi jubileusz 20-lecia pracy twórczej.

Patronat Czas na WnętrzeNa wystawie możemy zobaczyć kilkadziesiąt rzeźb z brązu, alabastru i fragmentów lustra. Są to głównie akty kobiece i prace abstrakcyjne. Pokazano także rysunki zdjęcia, a pracom dodatkowo towarzyszą teksty z książki Moniki Osieckiej pt. "Fragmenty lustra".

Wypowiedzi są intymnym komentarzem do rzeźb i procesu ich tworzenia, często przybierającym poetycką formę. To one właśnie w zamierzeniu kuratorskim mają stanowić metaforyczny czwarty wymiar rzeźb, pozwalając na ich odczytanie zgodne z intencją i interpretacją artystki. Rzeźbę co prawda dużo łatwiej jest zrozumieć niż malarstwo, ale w tym wypadku możemy mieć pewność, że znamy odpowiedź na dręczące wielu odbiorców sztuki pytanie: co autor miał na myśli.