Sztuka nazywana nieprofesjonalną, naiwną, prymitywną, art brut, to sztuka tworzona przez artystów bez wykształcenia plastycznego. W Polsce jest ona liczna i różnorodna, ale na wystawach pojawia się sporadycznie. Częściej w muzeach etnograficznych, jako że w większości jej autorami są twórcy ludowi.

Patronat Czas na WnętrzeJednak i tzw. poważnym muzeom zdarzało się ją pokazywać, a jedno z nich - Muzeum Śląskie w Katowicach - ma bogaty zbiór twórczości nieprofesjonalnej. Dorównuje mu wspaniała kolekcja prywatna Leszka Macaka, który od wielu lat zbiera sztukę naiwną, a także prowadzi na krakowskim Kazimierzu Galerię d’Art Naif.

Wybrane eksponaty z obu zbiorów, czyli w rzeczy samej crème de la crème, w 2013 i 2014 roku były pokazywane w czterech muzeach w Finlandii. Teraz tę wystawę możemy obejrzeć w Katowicach. Jej trzon stanowią prace z lat 1950-2012, a wśród nich są dzieła tak znanych artystów jak Nikifor, Teofil Ociepka, Stanisław Zagajewski czy Erwin Sówka. Warto wybrać się na wystawę i dać się wciągnąć w świat oryginalnych wizji i niczym nieskrępowanej wyobraźni.