Finezyjnie gięte drewno i rattanowa plecionka... Benko to pierwsze od 150 lat krzesło zaprojektowane tak, aby łączyło wszystkie thonetowskie wartości: wzornictwo, technologię, przystępną cenę i szeroką dostępność. Zobacz mebel zaprojektowany przez Tomka Rygalika dla Paged Collection!

Rama krzesła Benko wykonana jest z gięciny, a wypełnienie oparcia to ręcznie pleciona rattanowa mata. I choć jest to całkiem nowy projekt, wygląda swojsko, bo znakomicie wpisuje się dobrze znaną estetykę thonetowskich krzeseł. Współczesny charakter nadaje mu oszczędna, racjonalna forma oraz bardzo świadome i subtelne wykorzystanie tradycyjnych materiałów i technologii. Prosty kształt mebla przełamują charakterystyczne, miękko rozchylające się na boki podłokietniki.  

Krzesło Benko zaprojektowane zostało z poszanowaniem wszystkich wartości, które w połowie XIX przyświecały Michaelowi Thonetowi, twórcy pierwszego krzesła giętego. To dzięki wszechstronności pierwotnego projektu produkowane na masową skalę, wytrzymałe i tanie meble gięte błyskawicznie podbiły świat. A na bazie kultowego "krzesła krzeseł", modelu 14 powstały i powstają nadal niezliczone wariacje.  

- Od dawna różni producenci proponują modele inspirowane XIX-wiecznymi giętymi klasykami. Meble te są jednak adresowane do niewielkiego kręgu odbiorców ze względu na wysoką cenę lub skomplikowaną formę. W odróżnieniu od nich projekt Benko nawiązuje wprost do archetypu krzesła giętego. Wyraża to jego czyta forma. Model stanowi również urzeczywistnienie wszystkich wartości, którymi kierowali się twórcy pierwszych mebli giętych. Są nimi: wytrzymałość, niska cena i przystępność - mówi Tomek Rygalik, dyrektor kreatywny Paged.

Krzesła Benko produkowane są ręcznie w fabryce w Jasienicy dysponującej jako jedna z niewielu na świecie unikalną technologią gięcia drewna na gorąco. Poddane termicznej obróbce w specjalnych parownikach drewno jest ręcznie zamykane w metalowych formach, które przejmują obciążenia i nadają mu pożądany kształt. Również stosowany w Benko rattanowy wyplot jest starą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie techniką. Ręcznie wykonywane maty stają się coraz większą rzadkością, zastępowane są bowiem przez produkowane maszynowo odpowiedniki. 

źródło i zdjęcia: Paged