Nasze babcie mawiały, że salon salonem, ale dobrą gospodynię poznać po tym, jak utrzymana jest łazienka. Dziś z kolei można usłyszeć, że najlepszym testem umiejętności projektanta jest aranżacja łazienki, dlatego przestawiamy dzisiaj 5 zwycięskich pomysłów z konkursu "Bargework - biuro na wodzie" na jej urządzenie.

Uczestnicy konkursu "Bargework - biuro na wodzie" udowodnili, że przestrzeń biurowa wcale nie musi być nudna. Jednym z wyzwań była aranżacja ergonomicznej przestrzeni łazienkowej w biurze, której wygląd będzie spójny z charakterem firmy. Powinna ona nie tylko spełniać najwyższe standardy pod względem funkcjonalnym, lecz także przykuwać wzrok ciekawym designem, aby pracownicy, kontrahenci oraz klienci przedsiębiorstwa czuli się w niej swobodnie i komfortowo.

Przy okazji konkursu "Bargework - biuro na wodzie” powstało wiele intrygujących pomysłów na aranżację łazienki w biurowcu - zgodnych z duchem czasu i przełamujących  stereotypowe myślenie o projektowaniu tego typu wnętrz. Oto 5 najlepszych projektów wybranych przez firmę Roca - partnera konkursu.

 1. Minimalistyczna elegancja - projekt Małgorzaty Barnat i Andrzeja Chmury.
  - Myślą przewodnią przy projektowaniu łazienki Bargework było stworzenie wyrazistego wnętrza przy użyciu minimum środków formalnych - tłumaczy Andrzej Chmura. Ów minimalizm formy prezentuje się znakomicie – wnętrze jawi się jako przestronne i eleganckie. Charakterystyczne dla tej pracy jest użycie pastelowej barwy na jednej ze ścian, która, co innowacyjne, tworzy niemalże monolit wraz z wkomponowanymi w nią drzwiami, pokrytymi tym samym kolorem. – Pozostała część wnętrza została utrzymana w białej kolorystyce, aby optycznie je powiększyć i nadać mu czystego charakteru – dodaje Małgorzata Barnat. Szlachetność pomieszczenia sanitarnego projektanci podkreślili poprzez dobór sprzętów sanitarnych spójnych z jego charakterem. - Umywalki nablatowe Urbi oraz minimalistyczne baterie jednouchwytowe wyeksponowaliśmy na blatach wykończonych polerowanym marmurem. W kabinach sanitarnych wykorzystaliśmy zaś miski podwieszane WC Gap Rimless. Natomiast oświetlenie wnętrza zaprojektowaliśmy w oparciu o dyskretny system lamp LED - opowiada Andrzej Chmura.

  Minimalistyczna elegancja - projekt Małgorzaty Barnat i Andrzeja Chmury.

 2. Czarno-biała geometria - projekt  Anny Golasowskiej i Anny Skrzydlewskiej.
  Czarno-biała geometria - projekt Anny Golasowskiej i Anny Skrzydlewskiej.- Projektując łazienkę, skupiłyśmy się na zbudowaniu odpowiedniego nastroju wnętrza. W pomieszczeniu o małej powierzchni najmocniej działają najprostsze środki wyrazu. Dlatego zdecydowałyśmy się na zawsze efektowny kontrast czerni i bieli w połączeniu z prostotą formy dobranej ceramiki, co nadało wnętrzu ponadczasowego charakteru - tłumaczy Anna Golasowska. W zamierzeniu projektantek łazienka nie tylko ma pełnić funkcję zaspokajania potrzeb higieny użytkownika, lecz także pozwalać oderwać się na moment od świata zewnętrznego czy wyciszać zmysły. - Monochromatyczna kolorystyka wizualnie porządkuje i uspokaja wnętrze. Proste, białe, geometryczne wzornictwo ceramiki z kolekcji Roca Element wyeksponowałyśmy na czarnym tle. W połączeniu z baterią z serii Loft o mocno industrialnym charakterze wnętrze zyskało surowy i minimalistyczny wyraz - dodaje Anna Skrzydlewska. Dopełnieniem stylizacji jest duże lustro, które zostało umieszczone nad umywalkami na całej szerokości ściany, co optycznie powiększa przestrzeń. Natomiast delikatne oświetlenie nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. 
   
 3. Zmechanizowany świat - projekt Ewy Klimkiewicz
  Zupełnie inny pomysł na aranżację przestrzeni łazienkowej zaprezentowała Ewa Klimkiewicz, odmieniając ją całkowicie niczym za przesunięciem wstecz wskazówki zegara. - Inspiracją do projektu były wiekowe łodzie podwodne oraz styl steampunk. Dlatego w swoim projekcie wykorzystałam miedziane rury i zawory, które kojarzą się ze starymi maszynami - tłumaczy Ewa Klimkiewicz. Steampunk to obecnie dość niszowy nurt w kulturze, w którym dominantą są wpływy surrealizmu, science fiction oraz epoki wiktoriańskiej - nazywanej wiekiem pary. Stylistyka projektu została zatem oparta o różne mechanizmy kojarzone z rewolucją przemysłową. Łazienka utrzymana jest w stonowanej kolorystyce, królują tu odcienie chromowanej szarości i miedzianego brązu. W celu optycznego powiększenia przestrzeni sufit oraz część ścian zdobią polerowane miedziane płytki. Na pozostałych zaś została umieszczona mozaika z drobnych kafli ceramicznych przypominających kształtem rybią łuskę, dzięki tej chropowatej strukturze pomieszczenie staje się wielowymiarowe. - Ponadto łazienka została przystosowane do osób niepełnosprawnych, między innymi poprzez wykorzystanie odpowiednich urządzeń sanitarnych z serii Dostępna Łazienka firmy Roca - dodaje. 

  Zmechanizowany świat - projekt Ewy Klimkiewicz 
 4. Urok wielkiego miasta - projekt Łukasza Prokopowicza.
  Ciekawą koncepcję aranżacyjną w stylu wielkiej metropolii przedstawił z kolei Łukasz Prokopowicz. - Inspiracją do zaprojektowania łazienek była znakomita graficzna seria umywalek Urban firmy ROCA. Czarno-biała kolorystyka minimalistycznej ceramiki i proste formy baterii znakomicie wpisały się w ideę projektu łazienkowego, który został pomyślany w konwencji czarno-białego filmu, co wyróżnia go na tle kolorowych pomieszczeń biur - tłumaczy Łukasz Prokopowicz. Charakter wielkiego miasta podkreśla ponadto wielka grafika za szkłem ukazująca Nowy York nocą odbijający się w wodzie, co nawiązuje świetnie do stylu ceramiki. Podłogi i ściany zostały pokryte zaś płytkami w odcieniach szarości. Wystrój ocieplają drewniane blaty i meble. - Pozostałe produkty zastosowane w projekcie były wybierane pod kątem minimalistycznych form i prostoty: miska WC i pisuar z serii Hall oraz wynikające z technologii montażu tych produktów stelaże podtynkowe Duplo, przyciski dwufunkcyjne PL2 czy uchwyty Hotel’s 2.0 - dodaje. Biuro na wodzie to projekt niezwykle uniwersalny, dlatego autor tej kompozycji zaprojektował łazienki tak, aby mogły być wykorzystane w dowolnym zestawie pomieszczeń, zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i prywatnych.

  Urok wielkiego miasta - projekt Łukasza Prokopowicza
 5. Krystaliczna harmonia
  - projekt Alicji Mej.

  Krystaliczna harmonia - projekt Alicji Mej.Tym razem autorka postawiła z kolei na efektowny wodny design. - Do stworzenia projektu łazienki do wnętrza biura na wodzie zainspirował mnie przede wszystkim motyw wody. Dlatego zastosowałam w nim miękkie linie, które przenikają się wzajemnie i delikatnie ze sobą splatają. Zastosowane wyposażenie wnosi również do pomieszczeń lekkość oraz delikatność, a także niezmiernie ważną cechę wody, czyli płynność - tłumaczy Alicja Mej. Uwagę przyciąga skomplikowana konstrukcja sufitu podwieszanego w dwóch przeplatających się odcieniach koloru morskiego. Spod obłych kształtów miejscami prześwituje delikatne światło. - Chciałam, aby wyposażenie komponowało się idealnie z wnętrzem, tak jakby zostało zaprojektowane specjalnie dla tego właśnie projektu. Pomogły mi w tym umywalka nablatowa Ellipse oraz miska podwieszana Dama N Compacto firmy Roca o eleganckich i oryginalnych kształtach. Poprzez swoją obłość i lekkość świetnie wkomponowały się w całą aranżację - dodaje. Motyw morskich fal spaja graficznie wszystkie elementy projektu. Dominantą kolorystyczną jest natomiast biel w połączeniu z kolorem morskim, co daje wrażenie wizualnego ładu, delikatności oraz niebywałej lekkości. 

Chociaż łazienka w biurze nie stanowi miejsca pracy, to jest niezbędnym elementem w jego planie. Dobrze zaprojektowana - funkcjonalna i estetyczna przestrzeń sanitarna świadczy o dbałości o komfort pracowników i gości, co przekłada się na wizerunek firmy w nie mniejszym stopniu niż efektowny wystrój reprezentacyjnej recepcji czy sali konferencyjnej.

źródło i zdjęcia: Roca