Biennale Malarstwa "Bielska Jesień" to jeden z najważniejszych rodzimych konkursów malarskich. Od pół wieku (tak, tak, pierwsza edycja odbyła się w roku 1965) przegląd ten pokazuje, co dzieje się w polskiej sztuce.

O jego popularności świadczy ogromne zainteresowanie artystów. W tym roku swoje prace do Biennale Malarstwa "Bielska Jesień" zgłosiło przez 776 malarzy, ale do finału jury zakwalifikowało tylko 46. Różnorodność była spora, a i poziom wyrównany, skoro zdecydowano o przyznaniu aż trzech nagród głównych oraz pięciu wyróżnień.

Przewodniczący jury komentuje: "Prace tegorocznych laureatów - choć utrzymane w odrębnych stylistykach - sytuują się na granicy realizmu i malarstwa onirycznego (...) Zwyciężyły prace oszczędne formalnie, o przemyślanej kompozycji, malowane czystymi, często intensywnymi barwami".

To, kto zdobył nagrody, pozostanie tajemnicą do 27 listopada. Żeby ją odkryć, koniecznie wybierzmy się do Galerii Bielskiej BWA. Mamy sporo czasu, bo wystawa będzie czynna do 17 stycznia.