Polowanie na przedmioty w stylu vintage po pchlich targach, galeriach i butikach to dla niektórych styl życia. Są jednak i tacy, którzy po prostu chcieliby urządzić sobie mieszkanie w tym stylu, ale nie chcą lub nie mogą poświęcić na poszukiwania mnóstwa czasu. Właśnie z myślą o nich powstał Yestersen.pl.

Pomysł na yestersen był prosty: stworzyć miejsce, gdzie każdy szybko znajdzie wspaniałe przedmioty vintage za rozsądną cenę.

- Frustracja matką wynalazku: wyposażając własne mieszkania, mieliśmy dość przeglądania tysięcy ofert na aukcjach online i odwiedzania stron i fanpejdżów dziesiątek sklepów vintage. Brakowało centralnego miejsca z dobrą selekcją - przyznaje Karol Misztal, współtwórca yestersen.

- Nigdy nie potrafiłem wstać na tyle wcześnie, żeby znaleźć coś sensownego na weekendowej giełdzie staroci, stąd pomysł na wygodny i bezpieczny dostęp online - dodaje Maxime Chanson, drugi współzałożyciel platformy.

Karol i Maxime są kumplami od dwóch lat i mają wspólną słabość do dawnego wzornictwa i Paryża.

Yestersen.pl - od komody po szklaną głowę

W yestersen można znaleźć autentyczne przedmioty z lat 1930-1990, takie jak lampę space age z lat 60. czy skandynawską komodę z lat 70. Nawiązując do renesansowych gabinetów osobliwości, platforma oferuje też przedmioty niecodzienne, np. szklaną głowę na słuchawki.

Dostępne w gabinecie meble, oświetlenie, elektronika i dodatki pochodzą od wyselekcjonowanych butików vintage, które reprezentują różne style i przedziały cenowe.

- Liczymy, że różnorodność wzornictwa i dostępność cenowa uczynią zakupy vintage uniwersalną czynnością, a nie zajęciem z innej planety - wyjaśnia Karol.

Każdy zgłoszony przez butiki przedmiot musi przejść selekcję. - To niezła zabawa: nie chodzi o ekskluzywność, tylko sprawdzenie, czy przedmioty są autentyczne, estetyczne i nie za drogie. Nie ma u nas rzeczy, których wstydzilibyśmy w swoich domach - podsumowuje Maxime.

Vintage - styl życia

Karol i Maxime twierdzą, że stylem vintage można się dobrze bawić, i wierzą, że oferowane przez ich gabinet przedmioty staną się nad Wisłą doskonałą i mniej kosztowną alternatywą dla współczesnych mebli i dodatków. Dodają, że vintage to nie tylko wzornictwo, lecz sposób życia.

- Chcemy promować design vintage odwołując się do muzyki, kina czy mody z tamtych czasów - mówi Karol. Maxime dodaje, że vintage to także sposób na zrównoważony rozwój. - Dzięki renowacji możemy nadać przedmiotom nowy blask. Łatwiej jest wyrzucać i kupować nowe, ale lepiej zadbać o przedmioty i dać im drugą szansę - przekonuje.

Internetowy gabinet vintage działa pod adresem www.yestersen.pl od 24 listopada 2015 r. W ciągu tygodnia zdążył już podwoić asortyment do ponad 200 przedmiotów i gości obecnie blisko 20 butików z całej Polski. Unikatów codziennie przybywa.

źródło i zdjęcia: yestersen.pl