Po raz pierwszy na polskim rynku pojawia się kolekcja płytek cementowych oparta wyłącznie na znakach alfabetu - Abecedarium. Nowa kolekcja Purpury wpisuje się w modny trend ozdabiania wnętrz elementami typograficznymi.

Z płytek można ułożyć dowolny napis, a następnie wkomponować go we wzorzysty patchwork lub mozaikę na podłodze. Z płytek-liter można ułożyć nazwę marki lub jej hasło, a we wnętrzu prywatnym - ulubioną sentencję lub imiona domowników.

Płytki z literami i cyframi można też zestawiać, kierując się wyłącznie estetyką poszczególnych znaków lub ich ukrytą symboliką. Tak jak w przypadku pozostałych kolekcji płytek marki Purpura, klienci mogą wybrać kolorystykę dla każdej płytki z osobna - inny kolor tła, a inny jako wypełnienie wzoru.

Płytki cementowe wykonywane są całkowicie ręcznie w manufakturze pod Warszawą według tradycyjnej hiszpańskiej receptury.

Wzornictwo kolekcji Abecedarium opiera się na kroju Campton Book, którego autorem jest René Bieder - dyrektor artystyczny, grafik i projektant, urodzony i wychowany w Berlinie. Campton to font bezszeryfowy i geometryczny. Kształt liter został zainspirowany filozofią projektowania Bauhausu, pod której wpływem był także Paul Renner - twórca kroju Futura, klasyki dwudziestowiecznej typografii.

Ze względu na swoją uniwersalność oraz nienarzucające się stylistycznie wzornictwo Campton pasuje zarówno do płytek cementowych wykorzystujących historyczne motywy hiszpańskie czy francuskie, jak i nowoczesnych propozycji - kilimów Pauliny Matusiak oraz inspirowanej op-artem kolekcji Martina Björnsona.

Do produkcji płytek Purpura wykorzystuje wyłącznie naturalne składniki: cement portlandzki, włoski marmur oraz piasek. Każdy egzemplarz powstaje oddzielnie, stąd możliwe są nieznaczne różnice we wzorze lub barwie, które dodają kafelkom uroku i szlachetności.

Ręczna produkcja daje klientom wpływ na wygląd płytek - mogą wybierać spośród kilkudziesięciu motywów i kolorów. Poza tym płytki można zestawiać w dowolnych konfiguracjach. Każdy z projektów Purpury jest więc niepowtarzalny i dopasowany pod konkretne zamówienie.

Na stronie www.purpura.eu udostępniono narzędzie projektowe pozwalające na samodzielne stworzenie dowolnego patchworku z wykorzystaniem dostępnych wzorów i palety kolorystycznej.

źródło i zdjęcia: Purpura