Z myślą o miłośnikach stylu rustykalnego firma Jawor-Parkiet wraca do tradycji, prezentując nową kolekcję Retro - stylizowanych dębowych desek.

Siedziba firmy Jawor-Parkiet mieści się w regionie Warmii i Mazur, więc inspiracja tradycyjną architekturą jest naturalna. - Nasz region jest niezwykle bogaty w budownictwo drewniane - tłumaczy Janusz Gawiński, kierownik Jawor-Parkiet. - W tradycyjnych mazurskich chatach przed laty stosowano grube dębowe bale, prostokątne klocki, a na podłodze montowano klasyczne deski z licznymi sękami. I do tego właśnie nawiązuje nowa kolekcja naszych podłóg.

I faktycznie podłogi Retro - z postarzanych desek z wyraźnym rysunkiem słojów i dużymi sękami - to powrót do regionalnej tradycji. Tak spektakularny efekt końcowy - deski wyglądają jak autentyczne stare drewno - wynika z unikalnego procesu obróbki, m.in. ręcznego heblowania, szczotkowania, barwienia i olejowania. Naturalne pęknięcia, wgniecenia, wyeksponowane naturalne przebarwienia imitują ślady wieloletniego użytkowania i nadają podłodze rustykalny styl.

Także barwy podłóg z kolekcji Retro kojarzą się z północną Polską - nie tylko z nazwy. Szary szkwał i Mazurska binduga z pewnością wzbudzą pozytywne emocje wśród żeglarzy. Pierwszy z kolorów przywodzi na myśl ciemne, szare, wzburzone jezioro w deszczowy dzień. Odcień delikatnego brązu, czyli Mazurska binduga, to wspomnienie żeglarskiej przygody z szantą w tle i wieczornym ogniskiem przy pomoście.

Głęboka, ciemna barwa Stary młyn niczym wehikuł czasu przeniesie nas do tradycyjnej, warmińsko-mazurskiej wsi, a wyrazista, ostra biel Mroźnego poranka będzie wspomnieniem ośnieżonych leśnych dróg i zimowej szadzi pokrywającej polne drzewa.

Deski mają dwuwarstwową konstrukcję, dzięki czemu mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym. Warstwa wierzchnia, jedna z najgrubszych na rynku, bo o grubości nawet 6 mm, pozwala na wieloletnią eksploatację. Z kolei warstwa spodnia ogranicza pracę drewna i chroni przed odkształceniami.

Deski podłogowe Retro dostępne są w dwóch wersjach gabarytowych - tradycyjnej FertigDeski o długości do 1200 mm i szerokości do 140 mm oraz długiej i szerokiej FertigDeski Luxury o wymiarach: do 2200 mm długości i do 200 mm szerokości.

Nowe podłogi Jawor-Parkiet będą się wspaniale prezentować w rustykalnych posiadłościach pod miastem i wiejskich domach, lecz także dobrze sprawdzą się w surowych loftach.

Podłogi Retro - dane techniczne:

FertigDeska Luxury 220 Retro

  • długość: 1800–2200 mm,
  • szerokość: 180–200 mm,
  • grubość: 15 mm,
  • grubość warstwy wierzchniej: 4 mm i 6 mm.

Fertig Deska Retro

  • długość: 900–1200 mm,
  • szerokość: 130–140 mm,
  • grubość: 11 mm oraz 14 mm,
  • cechy charakterystyczne: sęki, pęknięcia, duże zróżnicowanie kolorystyczne, wgnioty,
  • rekomendowana do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

źródło i zdjęcia: Jawor-Parkiet