Płyty laminowane potrafią "udawać" właściwie każdy materiał i zdawać by się mogło, że niczym nas już nie zaskoczą. Tymczasem Niemiecka Rada Wzornictwa przyznała nowej strukturze powierzchni laminatów Pfleiderer - Meandra - dwie prestiżowe nagrody: German Design Award 2016 i Iconic Award. Dlaczego?

- Już podczas majowych targów Interzum widać było, że powierzchnia Meandra zrobi wrażenie w branży - mówi Sabine Spitz, główny manager produktu w segmencie płyt dekoracyjnych Pfleiderer. - Pierwszy raz zaprezentowaliśmy ją na targach i od razu zostaliśmy wyróżnieni "Interzum Award". Nagroda ta przyznawana jest dla najlepszego produktu innowacyjnego odznaczającego się szczególnie wysoką jakością.

Jak się okazało, udana premiera Meandry była dopiero początkiem sukcesów. Niemiecka Rada Wzornictwa (Rat für Formgebung) ogłosiła niedawno komunikat o przyznaniu firmie Pfleiderer nagrody w dziedzinie wzornictwa użytkowego "German Design Award 2016". A dokładniej dwóch nagród "Special Mention" - dla matowej struktury XTreme i właśnie Meandry. Obie powierzchnie zostały tym samym zaliczone do panteonu niemieckiego wzornictwa. Uroczystość rozdania nagród "German Design Award 2016" odbędzie się 12 lutego we Frankfurcie.

Natomiast w styczniu w Monachium Meandra uhonorowana została nagrodą Iconic Award. Oto jak Niemiecka Rada Wzornictwa uzasadnia wyróżnienie: "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa w branży przemysłu kooperacyjnego".

Na czym polega niezwykłość struktury Meandra? Choć jednobarwna, ma fakturę inspirowaną rysunkiem słojów drewna. To nietypowe połączenie koloru i struktury przypomina lakierowane drewno i urzeka delikatnością i subtelnością Dobrze wygląda w połączeniu z dekorami drewnopodobnymi, eksponując wówczas strukturę drewna, ale również w duecie z dekorami jednobarwnymi.

Poza tym biorąc do ręki Meandrę ekspert jest w stanie natychmiast ocenić wysoką fachowość i jakość obróbki firmy Pfleiderer. Nieregularne prowadzenie linii powierzchni pozwala na wyczucie głębokości struktury płyty.

- Podobnie jak w przypadku niedawno ściętego drzewa, na powierzchni płyty widoczne są obszary matowe i błyszczące - zapewnia Sabine Spitz. - Naśladując nieregularną strukturę drewna, Meandra sprawia wrażenie niezwykłej autentyczności i naturalności.

źródło i zdjęcia: Pfleiderer