Bezcenny serwis obiadowy duńskich władców oglądać można w warszawskich Łazienkach.

Unikatową kolekcję porcelany, na której jadali duńscy królowie i która dziś jest w Danii prawdziwą perłą dziedzictwa narodowego, podziwiać można w Pałacu na Wyspie. Ekspozycję tworzą naczynia z ręcznie malowanej zastawy znanej jako Flora Danica. Nazwa ta pochodzi od tytułu XVIII-wiecznego atlasu botanicznego, z którego zaczerpnięte zostały zdobiące porcelanę rysunki roślin.

Skarby z Danii prezentowane są w wyjątkowy sposób - w Jadalni Królewskiej w Pałacu na Wyspie. Właśnie tu król Stanisław August podejmował na słynnych obiadach czwartkowych swoich gości: wybitnych uczonych, artystów, polityków i twórców reform ustrojowo-gospodarczych. Za sprawą wystawy duńskiej porcelany z przełomu XVIII i XIX wieku w Jadalni znów w centralnym miejscu stanął stół, a na nim unikatowy serwis, przywołując splendor europejskich dworów królewskich w epoce Oświecenia.

- Flora Danica to jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych serwisów z porcelany, zarazem największy i najlepiej zachowany komplet porcelanowych naczyń obiadowych z XVIII wieku - mówi Mette Skougaard, dyrektor Zamku Fredriksborg. - Charakterystyczne dla tego serwisu są dekoracje: bardzo wiernie odwzorowane rysunki, które pochodzą z naukowego atlasu botanicznego.

Flora Danica jest wspaniałym świadectwem swoich czasów i odzwierciedleniem oświeceniowych idei. Zaprezentowane w Pałacu na Wyspie przedmioty są częścią zabytkowej zastawy, która została wyprodukowana przez Królewską Fabrykę Porcelany (Den Kongelige Porcelainsfabrik) w latach 1790-1802. Flora Danica prawdopodobnie miała być darem dla carycy Katarzyny Wielkiej, ale ostatecznie duńska rodzina królewska zatrzymała serwis do własnego użytku.

Oprócz względów politycznych i praktycznych – w końcu chodzi o serwis obiadowy, ważny był też aspekt edukacyjny. To wyjątkowe arcydzieło sztuki użytkowej stało się nie tylko chlubą królewskiej manufaktury porcelany, ale też szczególnym hołdem złożonym duńskiej nauce i przyrodzie. Do dekoracji poszczególnych elementów serwisu wykorzystane zostały ilustracje z monumentalnego wydawnictwa tamtych czasów - atlasu botanicznego "Flora Danica", którego poszczególne zeszyty (w sumie 54) ukazywały się w latach 1761–1883 i stanowiły wybitne, szeroko w świecie doceniane dzieło duńskich uczonych.

Na wystawę w Łazienkach Królewskich Zamek Frederiksborg wypożyczył kilkadziesiąt najpiękniejszych obiektów ze swoich zbiorów. Dyrektor Mette Skougaard przyznaje, że ze względu na swój wyjątkowy charakter i ogromną wartość kolekcja bardzo rzadko opuszcza mury zamku.

Wybrane ryciny z atlasu "Flora Danica" będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli od 5 do 31 sierpnia. W programie wydarzeń towarzyszących wystawie jest też cykl spotkań edukacyjnych w Pałacu na Wyspie. Wśród tematów: historia serwisu i atlasu "Flora Danica", słynne obiady czwartkowe, a także królewska XVIII-wieczna kuchnia. Zaplanowano cztery spotkania: 11, 18 i 25 sierpnia oraz 1 września. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja: edukacja@lazienki-krolewskie.pl.

Przez cały sierpień w Jadalni Królewskiej - od poniedziałku do soboty o godz. 11.00, 14.00 i 17.00 - pracownicy Muzeum opowiadać będą o zwyczajach obowiązujących przy stole Stanisława Augusta, zdradzą też najciekawsze przepisy mistrza królewskiej kuchni - Pawła Tremo. Obowiązuje bilet wstępu do Pałacu na Wyspie.