Dekoracyjne piece wolno stojące, nazywane kozami, zwykle opala się drewnem lub węglem. Firma Atlantic proponuje nam kozę, która lubi pellet...

Pellet to ekologiczne paliwo odnawialne - granulat z trocin, ścinków i wiórów, czyli produktów ubocznych obróbki drewna. Przy jego spalaniu powstają niewielkie ilości popiołu (ok. 5 kg na tonę spalonej biomasy) i dwutlenku węgla. Poza tym pellet, ponieważ pakowany jest w worki, jest czysty i łatwy do magazynowania, a ogrzewanie nim proste w obsłudze. Stosowany jest najczęściej jako paliwo do nowoczesnych i ekologicznych kotłów na paliwo stałe.

Nuance to jednak całkiem inne urządzenie - opalany pelletem (6 mm) wolno stojący piec C.O., który jest alternatywą dla kominka. Zaprojektowano go tak, aby można było zainstalować w salonie, i cieszyć się i ciepłem, i widokiem ognia. Prosta bryła pieca Nuance przypomina popularne nowoczesne "kozy". Możemy nawet wybrać kolor obudowy: grafitowy, mokka, ciemno szary lub bordowy. 

Niewątpliwą zaletą pieca Nuance jest czystość i wygoda obsługi. Pellet wsypuje się z worka bezpośrednio do komory zasypowej umieszczonej u góry urządzenia, skąd potem automatycznie jest dozowany do paleniska. Ekonomiczne i wydajne spalanie zapewnia prosty programator - na dotykowym wyświetlaczu wybieramy po prostu jeden z 3 zakresów temperatur pracy. Piec ma automatyczny system samozapłonu, tryb serwisowy z systemem alarmów świetlnych i dźwiękowych, a także blokadę ustawień termostatu zabezpieczającą np. przed dziećmi. Alby go rozpalić lub wygasić wystarczy wcisnąć przycisk.

Automatyczny piec C.O. Nuance dostępny jest w wersji 6 kW (do domu o powierzchni 100 m2) i 9 kW (na 150 m2). Ma podajnik na pellet o pojemności 20 kg, który wystarcza na 42 godziny ciągłej pracy, co świadczy o bardzo wysokiej sprawności, na poziome 94%. W przypadku wersji 6 kW maksymalne zużycie granulatu wynosi 1,35 kg/h, a wersji 9 kW są to 2 kg/h. 

Cena pieca Nuance wersji 6 kW wynosi 16 605 zł, natomiast za 9 kW zapłacimy 17 220 zł.

źródło i zdjęcia: Atlantic Polska