Już 24 i 25 września 2016 r. Browar Perła w Lublinie stanie się centrum skupiającym młodych projektantów, działaczy miejskich i artystów. Warto się tam wybrać, tym bardziej że udział we wszystkich wydarzeniach targów WZORY jest darmowy i nie wymaga zapisów.

Patronat Czas na WnetrzeWZORY to dwa dni ekscytujących spotkań z designem. Przez cały czas trwania targów czynna będzie wystawa prac kilkudziesięciu designerów z całej Polski oraz strefa targowa.

Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. zaprezentują  swój dorobek "od historii do współczesności". Zobaczymy więc porcelanę z kilkunastu kolekcji z aktualnej oferty oraz nowo wdrażane projekty, takie jak Pepita, India czy Wstążka.

Wystawa "Sztuka i architektura w przestrzeni publicznej Lublina po 1945 roku" organizowana przez Lublov będzie okazją do obejrzenia archiwalnych fotografii modernistycznych budynków i sztuki w Lublinie.

WZORY w Browarze Perła - program

Sobota 24 września 2016

 • Kino plenerowe - pokaz kronik filmowych i filmów edukacyjnych o designie. start g. 20.00 
 • Pokaz filmów "Poużywaj sobie" i "Dizajnerki" wyprodukowane przez kanał DOMO+, sala wykładowa 
 • Tworzenie modeli biznesowych - Fundacja I2, prowadzenie Przemysław Czerwiński, g. 12.00
  Uczestnicy dowiedzą się o rodzajach modeli biznesowych oraz wybiorą właściwy model do wsparcia planowanej lub prowadzonej działalności. 
 • "Dachologia. Podniebne miasto" - Fundacja Bęc Zmiana, g. 14:00
  Małgorzata Kuciewicz rozmawiać będzie z Simone de Iacobis o wykorzystaniu dachów budynków i zwiększenia ich użyteczności. Podczas wykładu przyjrzymy się temu, co podniebne, pokażemy miejsca kontemplacji miejskich przestworzy i wytypujemy, które z nich mogą stać się przestrzenią wieloużytkową.
 • Prezentacja książki "Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych", Rene Wawrzkiewicz i Patryk Hardziej, g. 16.00 książka prezentuje przegląd dokonań polskich twórców w dziedzinie projektowania znaków graficznych, a zarazem konfrontauje prace powstałe niemal pół wieku temu z tymi używanymi obecnie. 
 • "Odpowiedzialność projektanta - jak ważny jest dobry design?" - debata Lubelskiego Instytutu Designu, g. 17:00, prowadzenie Piotr Skrzypczak (LID)
  W trakcie debaty poruszone będą m.in. kwestie projektowania uniwersalnego czy aspekt społeczny projektowania. 

Strefa warsztatowa

 • "Kreatywne pomysły" - warsztat moodboardowy, poprowadzi Jedenaste Studio, g. 11.00 
  Podczas warsztatu pojawią się głupie pomysły, a my pokażemy jak wybrać te, o które warto zadbać i przekuć w udane realizacje. Dzięki naszym ćwiczeniom będziesz pod wrażeniem swej kreatywności! 
 • Mała Akademia Dizjanu - warsztat tworzenia talerzy z własnym, artystycznym projektem, g. 12.30
  Żeby mieć piękny talerz, nie musimy kupować drogiego przedmiotu. Uczestnicy warsztatu stworzą własną galerię oraz poznają tradycje dekorowania domów płytkami, ceramiką i talerzami. Następnie stworzą własne dzieła techniką decoupage.
 • Minimalistycznie czy barokowo - każdy będzie mógł stworzyć swój wyjątkowy wzór! Warsztat introligatorski dla dzieci w wieku 7-12 lat, prowadzący "Dom Słów", g. 14.00
  Na warsztacie każdy samodzielnie wykona prosty ręcznie szyty notes. 

Niedziela 25 września 2016

 • "Po co komu design?", dr Krystyna Łuczak-Surówka, g. 14.00
  Wykład o tym, czym jest dobry design, kiedy design jest mądry, co to dla nas oznacza i jak nie dać się zwariować modzie na słowo "design"? 
 • Projektowanie terenów zielonych w mieście na wybranych przykładach w Lublinie - Forum Kultury Przestrzeni, g. 15.00
  Dyskusja o zarządzaniu zielenią miejską. 
 • "Dlaczego jest jak jest", g. 17:00 - debata Lubelskiego Instytutu Designu, prowadzenie dr Joanna Hołda (dyrektor LID)
  Podczas tego spotkania będziemy rozmawiać o świadomości designu w Polsce, będziemy się zastanawiać jaką rolę w podnoszeniu tej świadomości ma m.in edukacja. 

strefa warsztatowa

 • "Kreatywne pomysły” warsztat moodboardowy dla dorosłych i młodzieży, poprowadzi Jedenaste Studio, g.16.00 
 • "Tajemniczy świat elektroniki", warsztat dla dzieci 7-13 lat, g. 14.00, prowadzenie Fundacja Art of Science.
  W czasie zabawy dzieci poznają działanie silnika, prądownicy, elementów elektrycznych i elektronicznych, przełączników, źródeł dźwięku i światła. Na płycie montażowej łatwo i całkowicie bezpiecznie będzie można zestawiać różne układy elektroniczne sterowane magnesem, wodą, dotykiem czy dźwiękiem albo światłem.
 • "Mały Książę", warsztaty ceramiczne dla dizeci w wieku  8-12 lat, prowadzenie Pracownia ceramiczna "Żywioł ziemi", g. 16.00
  Dzieci najpierw posłuchają opowieści o planetach odwiedzanych przez Małego Księcia, a potem na tej podstawie ulepią postać Małego Księcia i własnej wersji wybranej przez siebie planety. 

Lubelskie WZORY będą miały miejsce w Browarze Perła, ul Bernardyńska 15. Ci miłośnicy młodego świetnego wzornictwa, którzy nie będą mogli wybrać się w dniach 24-25 września do Lublina, mogą zrobić zakupy w sklepie internetowym www.wzory.design. Więcej informacji o targach na stronie www.wzorytargi.pl.

źródło i zdjęcia: WZORY