Nowoczesne wnętrza jeszcze niedawno postrzegane były jako zimne, nieprzyjazne i mało funkcjonalne. Wybierali je głównie minimaliści, świadomie decydując się na aranżacyjne ograniczenia zarówno kolorów i faktur, jak i samych przedmiotów codziennego użytku. To się jednak zmieniło. Za sprawą wysokiej jakości materiałów wykończeniowych oraz wprowadzania do minimalistycznych aranżacji ciepłych akcentów, coraz częściej stawiamy na nowoczesne stylizacje, w których ostatnio niezaprzeczanie króluje czarny mat. Wiedzą o tym styliści firmy GTV, którzy wprowadzili do oferty takie właśnie uchwyty krawędziowe.

Szach i mat

Aranżacja Twojej kuchni trzyma cię w szachu? Nic dziwnego! Dzięki niezwykle bogatej ofercie studiów kuchennych nie wiesz, na co się zdecydować. Wybór wydaje się jeszcze trudniejszy, gdy zdasz sobie sprawę, że raz podjęta decyzja zwiąże cię z aranżacją na długie lata. Dlatego zadajesz sobie i swoim projektantom czy wykonawcom szereg pytań dotyczących koloru frontu, rodzaju jego wykończenia oraz formy uchwytów. W uzyskaniu odpowiedzi pomóc mogą aktualne trendy w projektowaniu przestrzeni, które coraz częściej wskazują na ciemne barwy i... mat!

Matowe znaczy praktyczne

Po latach królowania wysokiego połysku, przyszedł czas na mat. Jakie są jego główne zalety?

Matowe fronty meblowe, a wraz z nimi uchwyty, mają wiele zalet. Po pierwsze są niezwykle praktyczne - zdecydowanie lepiej ukrywają odciski palców, które w kuchni potrafią przyprawić o zawrót głowy. Ponadto doskonale prezentują się w niezwykle modnych teraz, nowoczesnych aranżacjach. Proste fronty pozbawione frezowań, którym towarzyszą subtelnie ukryte uchwyty krawędziowe, są kwintesencją minimalistycznej stylizacji. Wrażenie satynowej powierzchni, jakie uzyskujemy dzięki takiemu wykończeniu, nada każdej aranżacji elegancję oraz klasę - wyjaśnia Joanna Repko, Starszy Specjalista ds. Marketingu w firmie GTV. Ale matowe powierzchnie mają w sobie jeszcze więcej mocy. Mówi się, że uspokajają wnętrze, które wydaje się cieplejsze i bardziej naturalne.

W czerni im do twarzy

Jeszcze niedawno we wnętrzach królowały jasne barwy, na czele z uniwersalną bielą. Zwiększają one optycznie przestrzeń, jednocześnie sprawiając, że wnętrze nabiera cieplejszego i bardziej przyjaznego charakteru. Jednak moda na coraz większe, otwarte pomieszczenia, niemal bez ograniczeń pozwala na wprowadzanie ciemnych barw zarówno na ścianach, podłodze lub meblach.

W tych ostatnich doskonale sprawdzi się delikatna forma czarnych uchwytów Hexi w wersji matowej, które wraz z podobnie wykończonymi frontami stworzą monokolorystyczną, wyrafinowaną kompozycję. Ale uchwyt ten poradzi sobie także w układzie "black&white", gdzie z powodzeniem towarzyszyć będzie białym, prostym meblom - podpowiada ekspert GTV.

Prostota i funkcjonalność

Swoją popularność uchwyty krawędziowe zawdzięczają eleganckiej w swej prostocie formie. Ale czy nie zmniejsza to ich funkcjonalności oraz komfortu użytkowania?

- Absolutnie nie. Wygodę użytkowania zapewnia specjalnie wyprofilowany, ergonomiczny kształt uchwytu: półokrągły lub ścięty do wewnątrz pod kątem 45°. Taka forma ułatwia złapanie krawędzi frontu i otwarcie szafki lub szuflady. Szeroka gama kształtów i rozstawów uchwytów pozwoli również na łatwiejszy ich dobór do wielkości frontu mebla. Dużą popularnością cieszą się modele PROFIL L czy PROFIL C - dostępne w listwach o długości 3500 mm pozwalają na swobodne docinanie do pożądanego wymiaru. Warto wspomnieć, że teraz osiągalne są już także w czarnym, matowym wykończeniu, dzięki czemu zwiększą możliwości aranżacyjne - podsumowuje Joanna Repko.