Po raz pierwszy w 10 letniej historii konkursu Mazda Design zmagania we wszystkich kategoriach w całości zdominowały kobiety. Ponadto specjalną nagrodę Mazda Design Award 2019 w wysokości 50 tys. zł, przyznawaną za najlepszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat, również otrzymała projektantka - Agnieszka Bar.

Mazda kolejny rok była jednym z głównych partnerów najstarszego festiwalu designu w Polsce - Łódź Design Festival. Uroczysta gala wręczenia nagród, która odbyła się w minioną sobotę w Łodzi, rozpoczęła się uhonorowaniem zwycięzców 10. edycji konkursu Mazda Design 2019.

Sens konkursowego hasła - „MA”, oznaczającego dosłownie „przestrzeń pomiędzy”, „pauzę” lub „oddech” a wyrażającego japońską filozofię postrzegania przestrzeni, tworzenia sztuki i projektowania, najlepiej zinterpretowały kobiety i to one zdobyły główne nagrody we wszystkich kategoriach.

Na tegoroczną, jubileuszową dziesiątą edycję konkursu Mazda Design przyszło ponad 500 zgłoszeń i to jest rekordowa liczba.

Laureaci jubileuszowej edycji konkursu Mazda Design 2019.

Joanna Kośko i Roksana Licznerska nagrodzone w kategorii Przestrzeń

Zdaniem jurorów założenia konkursowe najpełniej zrealizował projekt „Miko” Joanny Kośko i Roksany Licznerskiej zgłoszony w kategorii PRZESTRZEŃ. Praca otrzymała tytuł GRAND PRIX, a jej autorki nagrodę w wysokości 15 tys. zł.

Jury doceniło idealny minimalizm i piękno prezentacji obiektu, który odbija i załamuje światło, tworząc efektowne iluminacje będące zapisem zmian kierunku i natężenia naturalnego światła słonecznego.

- Szybko doszłyśmy do wniosku, że skoro kategoria, w której bierzemy udział to przestrzeń, to chcieliśmy pokazać to, w jakie relacje światło wchodzi z przestrzenią. Zauważyłyśmy, jak te wartości zmieniają się w czasie - posłużyłyśmy się więc czasem jako kolejnym medium, które może być nośnikiem i szybko zdecydowałyśmy się, żeby pracować ze światłem naturalnym - słonecznym. - podkreślają projektantki.

Warto podkreślić, że Miko narodziło się w dialogu, bo pracowałyśmy w duecie. - podkreślały obie projektantki - Zaczęłyśmy od rozmów - o tym czym jest dla nas światło, jakie wartości chcemy przekazać w projekcie.

Projekt "Incognito" autorstwa Ewy Nowak nagrodzony 10 tysiącami złotych!

W kategorii CZŁOWIEK pierwszą nagrodę i 10 tys. zł otrzymała Ewa Nowak za projekt pt. „Incognito”. Ta piękna i urzekająca prostotą maska, pełniąca również rolę oryginalnej biżuterii, ma za zadanie zapewnić użytkownikowi swobodę i komfort poprzez ochronę wizerunku przed wszechobecnymi kamerami i systemami rozpoznawania twarzy.

- Moim celem było stworzenie maski, która skutecznie chroni nas przed rozpoznaniem przez kamerę. Dzieje się tak dlatego, że elementy które na niej są, zaburzają postrzeganie najważniejszych elementów twarzy, czyli: oczu, nosa, ust. - mówiła autorka o swojej pracy.

W zadaniu na nowe logo Mazdy na kolejne stulecie marki (kategoria ZNAK) pierwszą nagrodę i 10 tys. zł za projekt pt. „Synergia” otrzymały projektantki Natalia Konowałek i Dominika Baran.

Jury przyznało nagrodę znakowi, który jest innowacyjny, dynamiczny, a zarazem niezwykle prosty. Połączenie zaawansowanej technologii i szlachetnego minimalizmu odzwierciedla założenia, którymi kierują się projektanci nowych modeli Mazdy.

- Nasz znak został stworzony na ekrany OLEDowe, które umożliwiają wyświetlanie go na grillu lub – w przyszłości, kiedy będziemy mieli taką możliwość - wyświetlania na całych samochodach w postaci animacji.- mówią projektantki.

Projektantki pracujące w zespole podkreślały, że zależało im na wykorzystaniu nowych technologii, które pozwoliłyby na to, aby samochód oraz znak stały się integralnymi częściami, stały się całością, żeby znak był żywą formą, a nie tylko dodatkowym elementem ozdabiającym.

Dodatkowe wyróżnienie w kategorii Człowiek za koncepcję "Nierzeczy"!

Ponadto jury przyznało wyróżnienie za projekt pt. NIERZECZ autorstwa kolejnego żeńskiego zespołu: Marleny Karpy, Teresy Otulak oraz Agaty Legawiec.

W odpowiedzi na zadanie w kategorii CZŁOWIEK - projektantki zaoferowały koncepcję „Nierzeczy”.

Jak podkreśliły autorki wyróżnienia: - Rzecz w tym, że nie rzecz jest rozwiązaniem”, dając do zrozumienia, że odpowiedzią na zadanie nie jest konkretny przedmiot, lecz krytyczne podejście do funkcjonalności przedmiotów i potrzeby ich tworzenia.

Agnieszka Bar laureatką nagrody specjalnej o wartości 50 tysięcy złotych!

Specjalną nagrodę Mazda Design Award w wysokości 50 tys. zł przyznawaną za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała projektantka Agnieszka Bar za kolekcję szklanych naczyń „Splecione”.

- Przede wszystkim stawianie na minimalizm, ale też na kunszt, rzemiosło, na naturalność i na to, że rzemieślnik jako człowiek, który towarzyszy w procesie produkcji jest bardzo ważny. Od początku do końca, wszystkie etapy powstawania produktu są o człowieku.- mówi Agnieszka Bar.

Jury uznało, że to projekt, który w nowatorski sposób łączy wysoki, nowoczesny design z tradycyjną kaszubską sztuką, którą charakteryzuje bardzo ludzki, praktyczny charakter. Szklane misy, patery, pojemniki i wazy odciskane w wiklinie posiadają wyraźne znamię ludzkiej pracy oraz emocji artysty.

- Bardzo mnie ta nagroda cieszy, ponieważ założenia, które ma Mazda w swoim projektowaniu są mi bardzo bliskie. - powiedziała Agnieszka Bar zaraz po otrzymaniu nagrody.

Nagrodę wręczyła Alicja Patanowska. Zeszłoroczna laureatka MDA nie kryła swojej radości z decyzji jurorów.

- Myślę, że ta nagroda pozwoli mi dalej rozwijać projekt Splecione, ale też kontynuować moją drogę – projekt doktoratu, który rozpoczęłam na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mam nadzieję, że posłuży dalszemu rozwijaniu nowych koncepcji z naturą i szkłem. Odwołanie do technik prawie zapomnianego rzemiosła i wykorzystanie go w innowacyjnej formie - to jedna z idei, która jest wyjątkowo bliska projektantom Mazdy.