Wielkopolska firma znana głównie z produkcji kostki brukowej i płyt tarasowych, sukcesywnie poszerza swoją ofertę. Po wprowadzeniu na rynek hal prefabrykowanych, systemu stropów oraz nadproży strunobetonowych, przyszedł czas na absolutną nowość: SCALAMID, czyli wielkoformatowe płyty włókno-cementowe z nadrukiem cyfrowym.

SCALAMID to całkowicie nowy, najbardziej zaawansowany technologicznie produkt firmy POZBRUK. Wyrób posiada szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz (ściany i podłogi), jak i na zewnątrz budynków (fasady). Ze względu na swoje właściwości, w szczególności: duże formaty, klasę ogniową A1, wysoką izolację akustyczną, a także możliwość nadrukowania dowolnych wzorów SCALAMID z powodzeniem może konkurować z tradycyjnymi materiałami wykończeniowymi.

SCALAMID to materiał o szerokim zastosowaniu. Przy jego użyciu można wykańczać ściany wewnętrzne, podłogi oraz elewacje.

Na ścianę zamiast płytek i tapet

Panele ścienne SCALAMID to doskonała alternatywa dla produktów ceramicznych oraz tapet winylowych. Stanowią doskonałą odpowiedź na pytanie: co na ścianę zamiast płytek? Posiadają te same zalety co gres czy ceramika: są niepalne, odporne na czynniki biologiczne, chemikalia i detergenty, nie chłoną wody i łatwo utrzymać je w czystości.

Sprawdzą się zatem w kuchni, łazience, toalecie oraz w każdym innym miejscu narażonym na wilgoć. Niezaprzeczalną przewagę SCALAMIDU stanowią przy tym duże formaty (maks. 1200 x 3200 mm), niespotykane w przypadku płytek gresowych oraz fakt, że wyrób jest elastyczny: nie pęka i nie odpryskuje przy obróbce.

SCALAMID doskonale sprawdza się zarówno na ścianach, jak i podłogach m.in. w kuchniach, gdzie łatwość utrzymania powierzchni w czystości jest bardzo istotna.

Za sprawą druku cyfrowego na powierzchnię płyt, podobnie jak na tapety, można nanieść dowolne wzory, również spersonalizowane grafiki na zamówienie klienta. Rozwiązanie to daje możliwość realizacji najśmielszych wizji klientów, projektantów i architektów. Warto przy tym wspomnieć, że krawędzie paneli ściennych posiadają specjalne żłobienia (pióro-wpust), dzięki czemu ich łączenia na ścianie są niemal niewidoczne i nie potrzebują fugowania. Daje to ogromne możliwości prezentacji na ścianie rozległych grafik rozmieszczonych na kilku panelach (patrz: grafika poniżej).

Wszystkie te cechy sprawiają, że SCALAMID znakomicie sprawdzi się w każdym wnętrzu, szczególnie tam, gdzie klientowi zależy na wyróżnieniu się oraz realizacji nietypowych pomysłów aranżacyjnych.

Wykorzystując system niewidocznego łączenia paneli ściennych (pióro-wpust) oraz możliwość podzielenia nadruku na kilka płyt, można uzyskać na ścianie efekt jednego wielkoformatowego wzoru.

Podłoga - połączenie zalet płytek i paneli

Płyty posadzkowe SCALAMID to innowacyjne rozwiązanie na podłogi, które łączy w sobie mocne strony tradycyjnych płytek ceramicznych oraz podłóg drewnianych i drewnopodobnych. Produkt z powodzeniem stosować można jako panele na ogrzewanie podłogowe, ponieważ posiada odpowiednie parametry w zakresie przewodnictwa cieplnego. Charakteryzuje się przy tym wysoką izolacyjnością akustyczną, która pozwala na wyeliminowanie efektu stukania, obecnego w przypadku zastosowania innych materiałów.

Panele SCALAMID to także niezwykle łatwy montaż, który gwarantuje zastosowanie, znanego z klasycznych rozwiązań, systemu "click" oraz łatwość obróbki samego materiału. Warto również zwrócić uwagę na elastyczność płyt, pozwalającą na stworzenie tzw. podłogi pływającej. Tego typu rozwiązanie popularne jest w przypadku drewnianych stropów, które cały czas pracując, uginają się przy większym obciążeniu.

Panele podłogowe SCALAMID z nadrukiem drewna doskonale imitują naturalny materiał, budując w mieszkaniu przytulny, ciepły klimat.

Ponadto panele SCALAMID są łatwe do utrzymania w czystości. Nie wymagają specjalistycznych zabiegów czyszczących i konserwujących - wystarczy mycie. Co istotne szczególnie dla alergików - posiadają klasę A+ emisji substancji lotnych.

Trwała i oryginalna fasada z włókno-cementu

SCALAMID znajduje szerokie zastosowanie także na elewacjach. Zbudowana przy jego użyciu fasada tworzy trwałą powierzchnię niepodatną na działanie zjawisk atmosferycznych, takich jak: promieniowanie UV, deszcz oraz skrajne temperatury. Płyty są odporne na czynniki biologiczne, w tym: grzyby, bakterie, owady i szkodniki. Duże formaty paneli elewacyjnych (maks. 1200 x 3200 mm) pozwalają na sprawne i szybkie przeprowadzenie montażu, co wydatnie skraca czas robót. Z kolei giętkość płyt włókno-cementowych umożliwia zastosowanie materiału także na obłych powierzchniach.

Bogata paleta wzorów i kolorów pozwala tworzyć oryginalne połączenia kolorystyczne również na elewacjach budynków

Podobnie jak we wcześniej wymienionych zastosowaniach, również tutaj powierzchnie płyt pokryte są nadrukiem cyfrowym, który daje niemal nieograniczone możliwości personalizacji fasady.

Nade wszystko SCALAMID spełnia najwyższe wymogi przeciwpożarowe, co potwierdza posiadanie przez wyrób klasy ogniowej A1. Dzięki swym wszystkim właściwościom elewacja stworzona przy wykorzystaniu płyt SCALAMID będzie cieszyła oko przez długie lata.

SCALAMID: jeden materiał - wiele zastosowań

Płyty włókno-cementowe SCALAMID to doskonały przykład wykorzystania dobrze znanego i cenionego materiału, jakim jest włókno-cement, w innowacyjny i nowoczesny sposób.

Produkcja przez POZBRUK płyt w rozmiarach niespotykanych dotychczas na rynku pozwoliła nie tylko na oszczędność czasu niezbędnego na ich montaż, ale dała również sposobność realizacji śmiałych wizji architektonicznych. Do tego nadruk cyfrowy otworzył przed projektantami i klientami drzwi, za którymi znajduje się szeroki wachlarz gotowych wzorów i kolorów, wzbogacony o opcję nadruku spersonalizowanych grafik za zamówienie.

To wszystko daje nieprzebrane możliwości aranżacyjne zarówno przestrzeni prywatnych, jak i publicznych.

Po więcej informacji na temat płyt SCALAMID producent zaprasza na stronę: www.scalamid.com/pl